افزودنی بتن میکروسیلیس

افزودنی بتن میکروسیلیس

افزودنی بتن میکروسیلیس

افزودنی بتن میکروسیلیس چیست ؟

ميكروسيليس پودري یکی از انواع افزودنی های بتن است که دارای وزن مخصوص فضايی ۲۰۰ تا ۳۰۰ كيلوگرم درمتر مكعب می باشد . این پودر به رنگ خاكستری متمايل به سفيد بوده و ساختار آن کروی شکل و غیر کریستاله است .
میکروسیلیس شامل ۸۵ تا ۹۵ درصد دی اکسید سیلیسیم می باشد که این ماده با ساختار کریستالی و ابعاد میانگین ۰/۰۵ تا ۰/۱۵ میکرون و ۱۰۰ برابر ریزتر از دانه های سیمان است و دارای سطح واکنشی بسیار بالایی می باشد.
افزودنی بتن میکروسیلیس یک سوپر پوزولان است. به کارگیری درست از میکروسیلیس، موجب افزایش مقاومت و دوام سازه های بتنی می گردد. در میکروسیلیس حرارت زایی بتن تا حد زیادی ، به علت همان مکانیزم هایی است که سبب افزایش دوام و مقاومت بتن می گردد. خواص پرکنندگی و واکنش پوزولانی میکروسیلیس می تواند سبب کاهش میزان حرارت زایی بتن شود. حرارت زایی یک گرم میکروسیلیس از یک گرم سیمان پرتلند معمولی بیشتر است و گاهی بیشتر از ۲ برابر آن خواهد بود.اما مقاومت زایی بالاتر میکروسیلیس (۲ تا حدود ۴ برابر سیمان) امکان کاهش مقدار کل مواد سیمانی بتن جهت دستیابی به یک مقاومت مشخص را فراهم نموده و بدین شکل استفاده از میکروسیلیس می توان باعث کاهش حرارت زایی بتن شود. میکروسیلیس یک ماده فرعی است در تولید سیلیسیم و آلیاژهای سیلیسیم، مخصوصا آلیاژ فروسیلیس است و برای استفاده ماده سیمانی در بتن کاربرد دارد. دیگر فواید استفاده از میکروسیلیس برای پایین آمدن جنبش یونهاى کلر و پایین آوردن عمق نفوذی کلر در بتن مخصوصا در مناطق ساحلى جنوب ایران است.

افزودنی بتن میکروسیلیس

مزایای افزودنی بتن میکروسیلیس

استفاده از افزودنی بتن میکروسیلیس شامل یکسری مزایا می باشد که در ذیل به تفضیل آمده است .
۱- فعالیت پوزولانی
با توجه به شکل ظاهری میکروسیلیس ، سطح مخصوص زیاد (ریزی و نرمی دانه ها )، عدم تبلور و سطح واکنشی بالای آن عامل بروز رفتار پوزولانی می باشد. به بیان دیگر ژل سست و ناپایدار هیدروکسید کلسیم در مجاورت دی اکسید سیلیسیم میکروسیلیس به سیلیکات کلسیم سخت و غیرمحلول تبدیل شده که علاوه بر افزایش قوام ، موجب پایداری بتن در برابر حملات شیمیایی، واکنش قلیایی مصالح سنگی و همچنین افزایش مقاومت فشاری بتن می شود.
این نکته قابل ذکر است که به دلیل نیروی جذب سطحی فوق العاده میکروسیلیس و کاهش نسبت آب به سیمان، مصرف فوق روان کننده ها توصیه می شود.
۲- نفوذ ناپذیری
با توجه به این موضوع که شسته شدن هیدروکسید کلسیم آزاد شده در هیدراتاسیون سیمان و وجود فضاهای خالی ناشی از فقدان ریزدانه های پرکننده، استحکام بتن را کاهش می دهد وموجب افزایش آسیب پذیری بتن می شود.
بنابراین با مصرف میکروسیلیس در بتن، محلول هیدروکسید کلسیم ناپایدار محصور بین سنگدانه ها و آرماتورها به سیلیکات کلسیم غیرمحلول تبدیل می شود و ریزی ذرات میکروسیلیس ساختار اجزای بتن را تغییر می دهد و حد فاصل دانه های سنگی و ذرات سیمان را پر می کند. در نتیجه نفوذپذیری بتن کاهش می یابد واین موجب افزایش قوام و دوام آن در طول دوره بهره برداری می گردد.
۳- افزایش مقاومت
بررسی و مطالعه میکروسکوپی برش های بتن نشان دهنده این است که سطح چسبندگی دانه ها به یکدیگر و ذرات سیمان از ۵۰ درصد سطح مخصوص بیشتر نمی شود. از طرفی ناپایداری هیدرواکسید کلسیم آزاد شده در هیدراتاسیون سیمان آن هم در مجاورت سنگدانه ها و آرماتورها حفره هایی را تشکیل می دهد که موجب افت مقاومت فشاری ،کششی ،چسبندگی وبتن میشود.
مقدارافت مقاومت به اندازه این حفره ها و نحوه پراکندگی آن در توده بتن وابسته است . درنتیجه با مصرف میکروسیلیس در بتن ناپایداری هیدرواکسید کلسیم به علت شسته شدن آن از بین می رود و ریزی دانه ها نیز سبب پر شدن خلل و فرج بین دانه می گردد بنابراین مقاومت فشاری بتن ، مقاومت کششی بتن ، بالاخره چسبندگی بتن افزایش خواهد یافت.
۴- کارپذیری و نگهداری
بتن شامل میکروسیلیس از نظر سطح مخصوص بسیار بالا، آب زیادی استفاده می کند. از طرفی مقدار بسیار کم آب باعث سیالیت فوق العاده آن می شود. مخلوط میکروسیلیس و بتن به افزودنی های کاهنده آب یعنی فوق روان کننده ها ، واکنش خوبی نشان می دهد، به طوری که با اختلاط فوق روان کننده در حدود ۲ درصد وزن سیمان ، میکروسیلیس در حدود ۱۰ درصد وزن سیمان و به شرط محدود بودن نسبت آب به سیمان یعنی حدود ۲۵/۰ الی ۳/۰، بتن های توانمند با ویژگی های خاص تولید می شود.
بتن ریزی با بتن های حاوی میکروسیلیس در مقایسه با بتن های معمولی و با اسلامپ یکسان، آسان تر بوده و به راحتی در قالب جا می افتد.
مهمترین ویژگی میکروسیلیس مقاومت آن در برابر آب آوری سطحی و قدرت چسبندگی آن است. به همین علت بتن دارای میکروسیلیس فرم پذیر می شود و در برابر ویبره شدن عکس العمل خوبی داشته و میکروسیلیس آن تحت هیچ شرایطی از مخلوط بتن جدا نمی شود.
با به کارگیری میکرو سیلیس در بتن، آب آوری کنترل خواهد شد، بنابراین چنین بتنی آسیب پذیر بوده چون نرخ تبخیر آب در سطح بیشتر از نرخ آب آوری است و ترک های پلاستیک حاصل می گردد . بنابراین ضروری است که بتن حاوی میکروسیلیس خوب عمل آورده شود ودر انتهای عملیات بتن ریزی به سرعت و دقت نگه داری شود.

منبع :http://iraac.net

پیوند : بتن ، بتن سبک ، هبلکس