انواع بتن سبک بر اساس مقاومت

انواع بتن سبک بر اساس مقاومت

انواع بتن سبک بر اساس مقاومت 

انواع بتن سبک بر اساس مقاومت

بتن سبک به واسطه ی دارا بودن خواص فیزیکی ویژه خود جایگاه گسترده ای در صنعت ساخت و ساز ایجاد کرده است ، چرا که بتنی سبک و عایقی با مقاومت مناسب و کیفیت مطلوب متناسب با نوع استفاده از آن ارائه می دهد. بر اساس آزمایشات انجام گرفته ، طبقه بندی انواع بتن سبک بر مبنای مقاومت صورت گرفته است .
بتن‌های سبک از نظر مقاومتی در سه دسته تقسیم بندی می‌شوند که عبارتند از :
۱- بتن سبک غیرسازه‌ای :
از بتن سبک غیرسازه‌ای با جرم مخصوص کمتر از ۸۰۰ کیلوگرم بر متر مکعب ، برای جداسازهای سبک مورد استفاده قرار می گیرد . این نوع بتن با وجود جرم مخصوص کم، مقاومت فشاری آن حدود ۳۵/۰ تا ۷ نیوتن بر میلیمتر مربع می‌باشد. پرلیت (نوعی سنگ آذرین) و ورمیکولیت (ماده‌ای با ساختار ورقه‌ای شبیه لیکا) از معمولی ترین سنگدانه‌های مورد استفاده در بتن سبک غیر سازه ای هستند .
۲- بتن سبک سازه‌ای :
بتن‌های سبک سازه‌ای دارای جرم مخصوصی بین ۱۴۰۰ تا ۱۹۰۰ کیلوگرم بر مترمکعب می باشند و مقاومت و وزن مخصوص کافی هم دارند، به طوری که برای اعضای سازه‌ای قابل استفاده می باشند . حداقل مقاومت فشاری تعریف شده برای بتن سبک سازه ای ، ۱۷ نیوتن بر میلیمتر مربع (مگاپاسکال) است که در بعضی حالات امکان افزایش مقاومت تا ۶۰ نیوتن بر میلیمتر مربع نیز وجود دارد. در مناطق زلزله خیز، آیین‌نامه‌ها حداقل مقاومت فشاری بتن سبک را به ۲۰ نیوتن بر میلیمتر مربع محدود می‌کنند.
۳- بتن سبک با مقاومت متوسط :
بتن‌های سبک با مقاومت متوسط، از لحاظ وزن مخصوص و مقاومت فشاری در محدوده‌ای بین بتن‌های سبک غیرسازه ا‌ی و سازه‌ای قراردارند، به طوری که مقاومت فشاری آن ها‌ بین ۷ تا ۱۷ نیوتن بر میلیمترمربع ودارای جرم مخصوص بین ۸۰۰ تا ۱۴۰۰ کیلوگرم بر مترمکعب می باشد.