انواع دانسیته بتن سبک

انواع دانسیته بتن سبک

انواع دانسیته بتن سبک 

انواع دانسیته بتن سبک همراه با توضیحات تکمیلی

۱- بتن سبك با دانسیته سنگین
محدوده دانسیته سنگین از ۱۲۰۰ كیلوگرم در متر مكعب (مقاومت فشاری ۶۵ كیلوگرم به سانتیمتر مربع) تا دانسیته در حد ۱۶۰۰ كیلوگرم در متر مكعب (مقاومت فشاری ۱۷۶ كیلو گرم بر سانتیمتر مربع) است. و دانسیته های بالاتر در حد ۱۸۰۰ كیلوگرم در متر مكعب و با مقاومت فشار حدود ۲۵۰ كیلو گرم بر سانتیمتر مربع در دسترس هستند و برای به کارگیری در سازه های باربر در ساختمان سازی توصیه می شود.
دانسیته های۱۴۰۰ كیلوگرم بر سانتیمتر مكعب برای اسكلت ساختمان های بلند و دیوارهای باربر و تقویت شده و برای دیوارهای میانی با ضخامت های ۶۵ تا ۸۰ میلیمتر نیز مورد استفاده قرار می گیرند. (واضح است كه كاهش یک تن وزن هر متر مکعب دیوار باعث كاهش هزینه های ناشی از ایجاد اسكلت های گران قیمت سنگین برای ساختمان می گردد)
بتن سبك جایگزین مناسبی برای مصالح سنتی کنونی می باشد زیرا
الف ) استفاده از آن بر روی سقف ها و شیب بندی ساختمان ها می تواند راندمان حرارتی و صوتی ساختمان را تا حد ۴ برابر بتن معمولی افزایش دهد.
ب) سبکی سازه در شرایط طوفان و زلزله موجب افزایش ایمنی ساختمان می شود .
ج ) سرعت اجرا بتن سبك برای پروژه های ساختمانی بزرگ و صنعتی نقش عمده ای دارد. بخصوص اگر بلوك های پیش ساخته بتن سبك برای دیوارها استفاده گردد.
د ) اجرای بلوک سبک به علت سبكی و سرعت اجرا ارزان تر تمام می شود.
ه) علاوه بر این به علت نازك شدن دیوارهای ساختمانها سطح مفید منازل تا حدود ۷ درصد افزایش می یابد و فضای مفید ساختمان ها افزایش پیدا می كند.
۲- بتن سبك با دانسیته متوسط
بتن سبک با دانسیته پایین شامل پانل های پیش ساخته بتن با وزن های۸۰۰ – ۱۰۰۰ كیلو گرم در متر مكعب است که برای دیوارهای غیر باربر برای سازه های ساختمانی فلزی و بتنی ، فوق العاده پرکاربرد می باشند .دیوارهای داخلی ساختمان در ابعاد ۱۰۰ ×۲۵۰ ×۶۰۰ میلیمتر و برای دیوارهای خارجی ۶۰۰ × ۲۵۰ × ۱۵۰ میلیمتر به صورت استاندارد در ساختمان های بلند مرتبه استفاده شده است.
از دیگرویژگی های بتن سبك می توان به موارد زیر اشاره کرد :
الف ) قابلیت گچ كاری سطوح آن است (تخلخل ناشی از هوا در سطح بتن جذب می شود و استحكام گچ را افزایش می دهد) برش، لوله كشی برق و میخ كوبی روی بتن سبك بسیارراحت است. علاوه بر این، نصب چهارچوب درب و پنجره روی دیوارهای بتنی با سهولت کامل انجام می پذیرد. درنتیجه همه این ویژگی ها ، موجب كاهش هزینه های بیشتری را در سازه برای مصرف كننده به همراه دارد.
ب ) طبق محاسبات انجام گرفته در كشور های اندونزی، مالزی، هند و تایوان ، كاهش هزینه ناشی از به کارگیری بتن سبك در ساختمان ها ۱۰ الی ۱۵ درصد از هزینه ساخت را در مقایسه با آجر كاسته است. البته هزینه انرژی مصرف شده در پخت آجر در این محاسبات لحاظ نشده است.
۳-بتن سبك با دانسیته پایین
دانسیته های كمتر در حد ۳۰۰ الی۶۰۰ كیلوگرم در متر مکعب ، یکی از انواع دانسیته بتن سبک می باشد که برای افزایش عایق حرارتی سازه ها ، مناسب هستند.
مقایسه بتن سبک با سایر مصالح ساختمانی
مقاومت بتن سبك در مقابل آتش، جذب آب و صوت این محصول را در مقایسه با سایر مصالح ساختمانی در بازار بسیار جذاب نموده است. هر چند كه سایر مصالح ساختمانی كه برای عایق كاری ساختمان به كار می روند ممكن است سبك تر باشند ولی قیمت بالای آنها و كاهش راندمان آنها به علت جذب زیاد رطوبت باعث شده است كه بتن سبك جایگزین بهتری در مقایسه با مصالح ساختمانی فوق باشد. بتن سبك با دانسیته های اشاره شده، سایر مشکلات نصب و بهره برداری از محصولاتی كه صرفاً برای عایق بندی استفاده می شود را ندارد.