با بلوک شیشه ای و کاربردهای آن آشنا شوید

با بلوک شیشه ای و کاربردهای آن آشنا شوید

بلوک شیشه ای

بلوک شیشه ای (Glass block) چیست :

قطعاتی که از جنس شیشه ساخته می شوند ، بلوک شیشه ای یا Glass block نامیده می شوند . اولین تولید بلوک های شیشه ای از دهه ی ۱۹۰۰ آغاز شده است و معمولا برای تامین نور طبیعی ساختمان برای ساخت دیوارها مورد استفاده قرار می گیرند . یکی از مهم ترین خصوصیات بلوکهای شیشه‌ای ، شفافیت می باشد . این محصول با شکست نور به زوایای مختلف می‌تواند محرمیت ایجاد کند و در عین حال به راحتی نور را از خود عبور می‌دهد .امروزه در معماري روز جهان، بلوك شيشه ای جایگاه ويژه اي دارد به طوری که از این بلوک ها، برای ايجاد فضاهاي دكوراتيو توسط مهندسان و طراحان و آرشيتكتهاي معتبر ، استفاده فراوانی می شود . برای اتصال این نوع بلوک معمولا از ملات یا چسب به همراه اسپیسر یا جدا کننده استفاده می شود . این بلوک ها علاوه بر جنبه تزئینی ، کاربردهای متفاوتی دارند که در ادامه به آن ها خواهیم پرداخت .

انواع بلوک‌های شیشه‌ای

بلوک‌های شیشه‌ای در انواع رنگ‌ها و طرح‌های مختلف و با ابعاد متفاوت ، متناسب با سفارش مشتری تولید می شود که به صورت کلی می‌توان آنها را به دسته‌های زیر طبقه‌بندی کرد :
۱-بلوک شیشه ای مات
۲- بلوک شیشه ای طرح دار
۳-بلوک شیشه ای شفاف
۴-بلوک شیشه ای رنگی
۵-بلوک شیشه ای توپر
انواع بلوک های شیشه ای

موارد کاربرد بلوک شیشه ای :

این بلوک ها از نظر مقاومتی (فشار) نزدیک به ۷ برابر محکم تر از بلوک سیمانی و ۴ برابر محکم تر از آجر می باشند . با توجه به این که درفضای بین شیشه ها خلع و در بعضی مواقع گاز استفاده می شود بنابراین این مصالح ۱۰۰ درصد عایق گرما ، سرما و رطوبتی و ۹۹ درصد عایق صوتی می باشند. این بلوک ها دارای رنگ بندی ، متنوعی می باشد و هم چنین در مکان های مختلف کاربردهای متعددی دارند که در زیر به آن ها اشاره شده است .
از این بلوک ها برای
۱- پارتیشن بندی داخل ساختمان
۲- دفاتر اداری
۳-فضای بین سرویس‌ها
۴-رخکن‌ها
۵- فضای بین دوش و روشویی
۶- اوپن
۷- نمای ساختمان
۸-ایجاد نورگیر در حریم همسایه‌ها
۹- راه پله‌ها
دیوار استخرها
۱۱-بین درب‌های ضد سرقت
۱۲-سقف‌ها
۱۳- کف‌ها و غیره مورد استفاده قرار می گیرد .