تفاوت بلوک لیکا با بلوک هبلکس

تفاوت بلوک لیکا با بلوک هبلکس

تفاوت  بلوک لیکا با بلوک هبلکس

تفاوت بلوک لیکا با بلوک هبلکس شامل موارد زیر است :

 

۱- بلوک لیکا از سبک دانه صنعتی لیکا و خمیر سیمان تولید می شود . این بلوک ها ، چسبندگی بسیار مناسبی با انواع ملات ها و اندودها دارند؛ چرا که دارای پایه سیمانی می باشند. تا کنون هیچ گزارشی در مورد ترک خوردگی این بلوک ، در ترکیب با انواع ملات ها گزارش نشده است. بلوک های بتن سبک گازی (هبلکس) از ترکیب آهک ، پودر آلومینیوم ، پودر سیلیس و عیار سیمان بسیار پایین تولید می شوند ؛ در واقع بلوک سبک گازی دارای پایه ی آهکی می باشند و برای چسباندن آن ها باید از ملات پایه آهکی هم جنس استفاده شود . بلوک سبک گازی به نام های فرمستون ، بلوک سبک ، بلوک اتو کلاوی ، بنای سبک ، بلوک هوادار ، بتن گازی ، بلوک سیپورکس (AAC ) مرسوم می باشد. برای اتصال سنگ نما یا کاشی به دیوارهای ساخته شده با بلوک گازی ، با ملات سیمانی ، مشکلاتی وجود دارد ، بنابراین استفاده از بلوک های گازی برای نماهای خشک پیشنهاد می شود . پروژه هایی که از بلوک های گازی  استفاده می کنند ، برای اتصال سنگ نما ، مجبور  به رابیس کاری  برروی سطح دیوار می شوند که هزینه زیادی دارد ، در حالی که با استفاده از بلوک های لیکا ، از بروز چنین مشکلاتی جلوگیری می شود چرا که این بلوک ها پایه سیمانی داشته و اتصال سنگ نما یا آجر با ملات سیمان ، روی سطح این بلوک به راحتی انجام می گیرد. در ضمن توصیه می شود، در بعضی موارد ، جهت چسباندن سنگ نما ، از چسب های مخصوص استفاده شود.
۲-دربعضی موارد آهک استفاده شده برای تولید بلوک های هبلکس به صورت نشکفته درون بلوک باقی می ماند و بعد از استفاده مشکلاتی نظیر خوردگی اجزای فلزی روی دیوارها و زرد شدن این بلوک ها به مروز زمان را به وجود می آورد .
۳-  کنترل جذب آب ، یکی از الزامات استفاده از بلوک های سبک است که اهمیت ویژه ای دارد .میزان جذب آب در بتن گازی (هبلکس)  ، بسیار بالا (حدود ۶۰ درصد ) می باشد . این خاصیت ، باعث می شود که بلوک های گازی را قبل از استفاده خیس یا به اصطلاح زنجاب می کنند تا از خشک شدن ملات جلوگیری شود .درحالی که میزان جذب آب در بلوک های لیکا ، پایین تر (۱۱ درصد ) می باشد و این بلوک ها ، نیاز ی به زنجاب شدن ندارند .
۴-  به علت لایه هوای میانی بلوک های لیکا ، عبور تاسیسات برقی و مکانیکی از درون دیوار ها ساده می باشد . در حالی که عبور تاسیسات برقی از درون دیوارهایی که با بلوک گازی (هبلکس) ساخته شده اند ، به سختی انجام می گیرد و هنگام بریدن بلوک ، ترک های ریز غیر قابل اصلاحی ، روی سطح دیوار به وجود می آید ، زیرا بلوک های هبلکس توپر می باشند و این دیگر تفاوت بلوک لیکا با بلوک هبلکس می باشد.
۵- گزارش مرکز تحقیقات ساختمان و مسکن بیان گر این است که به علت ساختار اسفنجی بتن گازی ، احتمال جمع شدگی ناشی از خشک شدن خمیر سیمان و انبساط و انقباض حرارتی در این بلوک ها وجود دارد؛ بنابراین استفاده از توری مرغی در بسیاری از مناطق اجتناب ناپذیر می باشد. در حالی که میزان جمع شدگی در بتن سبک لیکا ، محدود تر و کمتر از میزان استاندارد می باشد چرا که دانه های مورد استفاده در تولید این بلوک ها ، باعث می شود که میزان جمع شدگی خمیر سیمان در بین این دانه ها توزیع شود .
۶- باتوجه به  الزامات بیان شده توسط مرکز تحقیقات ساختمان و مسکن ، رعایت ضوابط محافظت از دیوارهای ساخته شده با بلوک ها ی گازی در برابر تماس مستقیم با آب و یا چرخه های تر و خشک شدن دیوار ، الزامی می باشد چرا که میزان جذب آب در این بلوک ها ، بسیار بالا (حدود ۶۰ درصد) می باشد و ممکن است ، باعث به وجود آمدن خطر نم زدگی در پشت دیوارهای سرویس های بهداشتی و یا دیوارهای پیرامونی در روزهای بارانی شود . اما برای بلوک های لیکا ، محدودیتی در برابر چرخه های تر و خشک شدن و تماس با رطوبت وجود ندارد چرا که پایه سیمانی دارند و میزان جذب آب ، پایین تر( حدود ۱۱درصد) می باشد .
۷- آزمایشات انجام شده در مرکز تحقیقات ساختمان و مسکن و نشریه ۲۵۱ نشان می دهد ، مقاومت صوتی دیوار ساخته شده با بلوک های لیکا  ، ۳ دسی بل بیشتر از دیوارهای ساخته شده با بلوک های گازی (AAC) با ضخامت جداره یکسان می باشد . با توجه به نتایج آزمایشات انجام گرفته ،بلوک گازی با عرض ۲۶ سانتی متر، دارای مقاومت صوتی ۴۷ دسی بل می باشد در حالی که بلوک لیکا سه جداره با عرض ۱۷ سانتی متر ،دارای مقاومت ۵۶ دسی بل است و بیان گر این است که بلوک های لیکا دارای مقاومت صوتی کافی برای استفاده در دیوارهای جداکننده بین واحدهای مجزای اداری ، اتاقهای جلسات ، اتاق مدیریت و … می باشند . در حالی که اگر از بلوک گازی (AAC) استفاده شود ، یا باید از عرض ۲۵ سانتی متر آنها استفاده شود که با این کار فضای مفید داخلی ساخمان به میزان ۷٫۵ سانتی متر نسبت به بلوک لیکا پرت می شود و یا باید جهت بالا بردن مقاومت صوتی دیوار، از دیوار پوش استفاده شود که هزینه ها را میزان چشمگیری افزایش می دهد.
۸- مقاومت حرارتی بلوک ، رابطه مستقیمی با ضریب هدایت حرارتی بتن مورد استفاده در تولید بلوک و طول رسانایی آن دارد .بلوک های لیکا دارای مقاومت حرارتی بالایی می باشند و علت آن ، طراحی چند لایه قالب و  استفاده از مقاومت حرارتی فیلد های میانی هوا  که باعث افزایش طول رسانایی در این بلوک ها می شوند.
۹- بلوک های لیکا در ۲۲ نوع قالب متفاوت ، بلوک توپر و توخالی تولید می شود و الزامات مقررات ملی ساختمان بیان می کند  که با استفاده از بلوک های لیکا می توان بهترین و اقتصادی ترین نوع دیوار با توجه به مقاومت حرارتی ، مقاومت صوتی و مقاومت در برابر آتش، خواسته شده را انتخاب کرد. اما در مورد بلوک های گازی که تنها دارای ۴ نوع بلوک توپر با ضخامت های متفاوت می باشد و برای تامین نیمه باید بلوک های کامل ، شکسته شود .
  ۱۰- در پایان می توان بیان کرد که ، مهم ترین تفاوت بلوک لیکا با بلوک هبلکس این است که استفاده از بلوک لیکا از نظر اقتصادی باصرفه تر از بلوک گازی (هبلکس) می باشد .