بتن سبک غیرسازه ای چیست ؟

بتن سبک غیرسازه ای چیست ؟

بتن سبک غیرسازه ای

بتن سبک غیرسازه‌ای چیست ؟

این نوع بتن ها دارای جرم مخصوصی معادل ۸۰۰ کیلوگرم بر مترمکعب و کمتر می باشند و از آن ها به عنوان تیغه‌های جداساز و عایق‌های صوتی در کف مورد استفاده قرار می گیرد . این نوع بتن را می‌توان در ترکیب با مواد دیگر در دیوار، کف و سیستم‌های مختلف سقف به کار برد . از مزیت های بتن سبک غیرسازه ای می توان به مواردی چون کاهش هزینه‌های لازم برای تهویه‌ی گرمایی یا سرمایی فضاهای داخلی ساختمان و کاهش انتقال صوت بین طبقات و فضاهای ساختمان اشاره کرد.

بتن‌ سبک غیرسازه‌ای بر اساس ساختارداخلی می‌توانند به دو گروه جداگانه تقسیم‌ می شود که شامل :

گروه اول : بتن‌های اسفنجی که در حین ساخت آن‌ها با ایجاد کف، حباب‌های هوا در خمیر سیمان یا در ملات سیمان – سنگدانه ایجاد می گردد. کف مورد نظر یا از طریق مواد کف‌زا در حین اختلاط تولید شده و یا به صورت کف آماده به مخلوط اضافه می‌شود. بتن اسفنجی می‌تواند جرم مخصوصی تا حدود ۲۴۰ کیلوگرم بر مترمکعب داشته باشد.
گروه دوم : بتن با سنگدانه سبک یا بتن سبکدانه است که با بهره گیری از پرلیت، ورمیکولیت منبسط شده و یا دیگر سبکدانه های طبیعی و مصنوعی تولید می‌شوند. این مخلوط دارای جرم مخصوص خشک بین ۲۴۰ تا ۹۶۰ کیلوگرم بر مترمکعب می‌باشد.
امروزه افزودن ریزدانه‌هایی با وزن معمولی، موجب افزایش وزن بتن و مقاومت آن می شود، لیکن به منظورحصول خواص عایق‌بندی حرارتی (ضریب انتقال حرارت پایین)، حداکثر جرم مخصوص به ۸۰۰ کیلوگرم در مترمکعب محدود می‌گردد.
هدف استفاده از بتن سبک غیرسازه‌ای ، این است که با کاهش وزن بتوان موجب افزایش خصوصیات عایق حرارتی شد، اما نکته ی مهم این است که باکاهش وزن مخصوص بتن، مقاومت آن نیز کاهش می‌یابد. مقاومت فشاری و وزن مخصوص بتن، ارتباط نزدیکی با هم دارند و با افزایش وزن مخصوص، بالطبع باید مقاومت بالاتری را انتظار داشت. با توجه به مقاومت به دست آمده از این نوع بتن، محل کاربرد آن مشخص می گردد. به عنوان مثال بتن‌هایی با مقاومت فشاری حدود ۷/۰ نیوتن بر میلیمترمربع و کمتر برای عایق‌سازی لوله‌های بخار زیرزمینی مناسب هستند و از بتن‌های با مقاومت بالاتر تا حدود ۵/۳ نیوتن بر میلیمتر مربع در پیاده‌روها استفاده می شود. باید این نکته را در نظر داشت که انقباض بتن‌های سبک در هنگام خشک شدن در اکثر موارد و به خصوص در موارد حذف سنگدانه‌های درشت از مخلوط، همواره مشکل‌ساز است.