بتن سبک پلیمری چیست ؟ خصوصیات و کاربرد

بتن سبک پلیمری چیست ؟ خصوصیات و کاربرد

بتن سبک پلیمری 

بتن سبک پلیمری

نتایج فرآیند سبک سازی ساختمان ها ، نظیر صرفه جویی در مصرف انرژی ، کاهش آلودگی های صوتی و دیگر عوامل ایجاب می کند که از مصالح سبک برای ساخت و ساز استفاده شود .که در ذیل به معرفی یک نوع دیگر از بتن سبک ، بتن سبک پلیمری پرداخته شده است .

 

بتن سبک پلیمری چیست؟

در این نوع بتن به دلیل کاهش وزن از گرانول های پلاستوفوم بازیافتی(polystyrene) به عنوان جایگزین دانه های سنگین ( شن و ماسه ) مصرفی در بتن استفاده شده است .
ترکیبات بتن سبک پلیمری شامل ، سیمان ، گرانول پلاستو فوم ، افزودنی های همگن ساز (پودر سلولزی ) و آب است ؛ که با توجه به وزن های مخصوص متفاوت می تواند میزان ترکیبات متغیر باشد .به عنوان مثال برای تولید یک متر مکعب بتن سبک پلیمری با وزن۱۰%±۴۰۰ ، ۲۰ کیلو گرم گرانول پلاستوفوم ، ۲۸۰ گرم سیمان ، ۶۰ کیلو گرم پودر سلولزی و چند ترکیب دیگرمواد شیمیایی به همراه ۲۵۰ الی ۲۸۰ لیتر آب مورد نیاز است .
نحوه تولید به این صورت انجام می شود که درابتدا آب را داخل دستگاه مخلوط کن ریخته و سپس مصالح بتن سبک پلیمری (گرانول ها – سیمان و افزودنی ) را طبق میزان دستور العمل به آن اضافه کنید تا مخلوط کاملا همگن و یکنواختی بدست آید . سپس بتن کاملا مخلوط شده را در محل مورد نظر اجراء کنید و در صورت نیاز با ماله و یا ابزار دیگر هموار سازید .
استفاده از بتن های پلیمری سبک در تهیه قطعات پیش ساخته نماهای ساختمانی وتزیینی بسیار رایج شده است .بتن پلیمری علاوه امتیازات بتن معمولی سبک دارای مقاومت فشاری بالا نفوذپذیری کم امکان رنگ پذیری وپذیرش طرح های تزیینی وامکان تهیه در ضخامت های کم می باشد.

 

مهمترین دلیل استفاده از پلیمر در بتن:

۱) وزن کم
۲) قابیلت ایجاد معماری زیبا
۳) مقاومت در برابر شرایط جوی
۴) خواص ضد خوردگی
۵) وجود سازه‌هایی که در آنها نباید از فلز استفاده کرد.

 

خصوصیات بتن سبک پلیمری :

۱) وزن مخصوص حدود ۴۰۰ کیلو گرم در متر مکعب به بالا
۲) کاهش انتقال صدا به میزان ۲۰ دسیبل در ضخامت ۱۰ سانتیمتر
۳) عایق حرارتی ایده آل و صرفه جویی در مصارف انرژی
۴) اجرای بسیار سهل و آسان و بدون نیاز به ماشین آلات خاص
۵) امکان اجراء در ضخامت زیاد بدون تغییر چگالی در قسمتهای تحتانی
۶) تقلیل جذب آب به میزان بیش از ۷۵% نسبت به ملات و بتن متداول

 

کاربرد بتن سبک پلیمری :

۱) دیوارهای بین اطاقها ( جدا سازی )
۲) شیب بندی سقف و بام و کف سازی طبقات
۳) تولید قطعات پیش ساخته سبک
۴) اجرای پلاستر روی قطعات ۳D پانل
۵) کاربری در جبهه بیرونی بنا به عنوان عایق حرارتی

 

بسته بندی بتن سبک پلیمری :

این محصول بصورت کاملا آماده در کیسه های ۱۰ کیلوگرمی قابل تحویل خواهد بود که صرفا در محل کارگاه با میزان ۵/۶ الی ۷ لیتر آب خمیر بتن سبک پلیمری تولید خواهد شد .