بتن هوادار اتوکلاوشده (AAC)

بتن هوادار اتوکلاوشده دارای خواص عایقی عالی

بتن هوادار اتوکلاوشده بتن هوادار اتوکلاوشده (AAC) دارای خواص عایقی عالی

 

نتایج بدست آمده ، حاصل تحقیق و تجربه مرکز تحقیقات مواد و اجزاء ساختمان دانشکده سیویل دانشگاه برنو جمهوری چک می باشد. با نظربه بالا بودن هزینه های انرژی در اروپا و قوانین سخت گیرانه ی که جهت کاهش تولید گازهای گلخانه ای و حفظ منابع انرژی موجود، عایق بندی ساختمان ها تقریبا در همه کشورهای پیشرفته وجود دارد بنابراین استفاده از بتن هوادار اتوکلاو شده به عنوان لایه عایق در سیستم هایETICS توصیه شده است.
هدررفت انرژی در یک ساختمان مطابق با شکل زیر می باشد.که البته با توجه به نوع بنا و فضاهای کنترل شده و یا نشده پیرامونی می تواند تا حدی متفاوت باشد.بتن هوادار اتوکلاوشده (AAC) ، یک جایگزین مناسب برای عایق کاری ساختمان می باشد .

 

بتن هوادار اتوکلاوشده (AAC)

EOTA (European Organization for Technical Approvals) :

یک سازمان بین المللی غیر انتفاعی است که در سال ۱۹۹۰ در کشور بلژیک ایجاد گردید. و وظایف آن به طور خلاصه شامل تهیه پیش نویس راهنمای آیین نامه های فنی اتحادیه اروپا (ETAG) و صدور گواهینامه فنی برای محصولات ساختمانی در اتحادیه اروپا (ETA)است.در صورتی که گواهی ETA برای یک محصول ساختمانی از سوی سازمان مذکور صادر گردد درج مارک CE بر روی محصول امکان پذیرشده و این محصول قابلیت فروش در سرتاسر اتحادیه اروپا را پیدا می کند.

 

ETICE (External Thermal Insulation Composite Systems) :

جهت کاهش مصرف انرژی بر روی نمای خارجی دیوارهای ساختمان یک سیستم عایق بندی نصب می گردد که به طور معمول شامل لایه هایی نام برده در زیر می باشد . در اتحادیه اروپا شرکت های معتبری نسبت به تولید و نصب این سیستم ها اقدام می نمایند.
ترتیب لایه ها به ترتیب زیر می باشد .
۱- دیوار
۲- چسب جهت نگاه داشتن لایه عایق
۳-لایه عایق حرارتی که به کمک پیچ ورولپلاک یا امثالهم بر روی دیوار محکم گردد
۴- پرایمر
۵- مش فایبر گلاس
۶- لایه زیرین نما یا آستری
۷- لایه نهایی (Stucco)

بتن هوادار اتوکلاوشده (AAC)

در سال های اخیر، بنا به دلایلی عایق کاری ساختمان یکی از رایج ترین کارهای اجرایی بوده است. یکی از این دلایل، جلوگیری از هدر رفت حرارت تولیدی است که به تبع آن مصرف انرژی جهت تولید حرارت کاهش می یابد. وابستگی مصرف انرژی با عملکرد ساختمان یکی از بزرگترین آیتم های موازنه کننده انرژی در دنیاست. پیشرفت های زیادی در این زمینه وجود داشته است. الزامات مربوط به ویژگی های عایق کاری ساختمان به طور گسترده ای در دهه های اخیر توسعه یافته است و موجب شده تلاش های بسیار بیشتری برای ذخیره منابع انرژی انجام شود.
در محدوده تحقیقات انجام شده در مورد ویژگی های بتن هوادار اتوکلاو شده، راه های جدید استفاده از بتن هوادار اتوکلاوشده در سیستم های ETICS ارائه شده است.

ETICS چیست ؟

ETICS (علامت اختصاری سیستم های مرکب عایق گرمایی خارجی) یک نام بین المللی توافقی برای سیستم های گرمایی تماسی است. نام ETICS توسط سازمان EOTA تدوین شده است. ETICSبه عنوان یک سیستم کامل در نظر گرفته می شود و بر اساس سخت ترین معیارها، میزان مطابقت با آن سنجیده می شود. یک سازنده یا وارد کننده باید گواهی محصول را به عنوان نماینده مجموعه، قبل از ورود محصول به بازار ارائه دهد.

پایه سیلیکاتی ETICS

بتن هوادار اتوکلاوشده ، مهم ترین نوع بتن های سبک سیلیکاتی است که با مشخصه حفره های ماکروسکوپی از یک ملات ریزدانه به وجود می آید، شناخته شده است. با توجه به نوع چسباننده بین ذرات (Bonds) ، بتن هوادار در دسته ی بتن های گازی قرار گرفته که مواد تشکیل دهنده آن ، سیمان، آهک، ماسه است. اخیرا واژه ی عمومی AAC ترجیح داده می شود. بتن هوادار که برای عایق کاری ساختمان استفاده می شود به میزان زیادی سبک شده و جرم حجمی آن به یک سوم جرم حجمی بتن معمولی رسیده است. صفحات بزرگی (Boards) که برای عایق کاری ساختمان استفاده می شود دارای بیش از ۹۵ درصد هواست که در فرآیند تولید به دست می آورد.
Boardها معمولا در ابعاد ۴۰ در ۶۰ سانتی متر و با ضخامت های ۶ تا ۲۰ سانتی متر تولید می شوند. این بلوک ها دارای ویژگی های عایق گرمایی مشابه با پلی استایرن یا پشم های معدنی هستند.

ویژگی های اساسی Boardهای بتن هوادار، به عنوان عایق گرمایی، شامل موارد زیر می باشد:

الف) کلاس اشتعال پذیری (یا کلاس واکنش در برابر آتش) آن ها برطبق استاندارد EN13501-1باید A1باشد.
ب ) ضریب مقاومت در برابر نفوذ (diffusion) آن ها باید برابر با ۳ میلیمتر باشد.
ج ) ضریب هدایت گرمایی (l) آن ها باید کمتر یا مساوی با ۰۴۵/۰ وات بر متر بر کلوین باشد.

سایر ترکیبات عایقی مورد استفاده در ETICS برپایه ی سیلیکات

سیستم عایق کاری کامل، شامل مواد عایق کننده سیلیکاتی و همچنین چسب و سنگدانه، بست، صفحات مشبک تقویت کننده و پوشش نما برای سطح نهایی می باشند.
این سیستم باید در تمام دوره کامل زندگی، دوستدار محیط زیست بوده، همچنین این سیستم از نظر بیولوژیکی و ساختاری برای کاربر اولیه و کاربران نهایی ایمن باشد. این محصول به آسانی و به طور کامل قابل بازیابی است، کلاس اشتعال پذیری سیستم کامل برطبق استاندارد EN13501-1برابر A1می باشد. نصب این سیستم ، نیزسهل و آسان است. عایق کاری بتن هوادار معمولا با افزودن روغن های سیلیکونی که دافع آب می باشد انجام می گیرد.
الف ) چسب ها و سنگدانه ها:
جهت اطمینان از ویژگی عایقی عالی عایق های سیلیکاتی، چسب ها و سنگدانه ها باید به دقت فرموله شوند. آن ها باید ابتدا نفوذ پذیری بخار عالی (m£۱۵)، اندازه ذرات یک میلیمتر(برای لایه های ضخیم تر مناسب تر است)داشته باشند. آن ها همچنین ممکن است شامل شیشه اسفنجی (foam glass)، گلوله های پلی استایرن و ذرات بردهای عایق گرمایی باشند.
ب ) بست ها (گیره ها):
هربرد عایق گرمایی باید حداقل با یک بست پیچی ثابت شود. طول بست به ضخامت مواد عایق و عمق مورد نیاز مهاربندی اش (anchorage)که در مواد مختلف متفاوت است بستگی دارد (برای مثال ۲۵ میلی متر در بتن یکپارچه، ۵/۶ میلیمتر برای بتن هوادار اتوکلاوشده).
ج ) صفحات تقویت کننده:
جهت بهبود استحکام مکانیکی، باید مش های تقویتی نظیرمش های تقویت کننده ، ساخته شده ازفایبرگلاس ، در حداقل یکی از لایه ها وجود داشته باشد. مش تقویت کننده باید بر روی تمام سطح کشیده شود و همپوشانی هر لایه (inter lap) حداقل باید ۱۰۰ میلیمتر باشد. در نقاطی که فشار وارده بیشتر می باشد نظیر گوشه ها، باید مش دولایه استفاده شود .
د) سطح نهایی روکار (نما):
برای پرداخت سطح نهایی، بر روی نمای بیرونی عایق از پلاستر رنگ لایه ضخیم استفاده می شود. پلاسترها با ساختارهای گوناگون و دانه بندیهای مختلف، به عنوان یک پایه و اساس عمومی بر روی لایه پرایمر، به کار می رود.لایه نهایی باید به گونه ای طراحی شود که به آسانی اجازه عبور بخار آب را از بخش های سطحی بدهد. بخاری که در بخش عمده ای از سال، از داخل به بیرون می رود.

 مزایای بردهای عایق گرمایی بتن هوادار

۱- سازگاری با ساختار محیط پیرامون:
عایق بتن هوادار دارای قابلیت سازگاری با ساختارمتفاوت دیوارهای پیرامونی می باشد. نکاتی که باید جهت استفاده از بتن هواداراتوکلاوی در دیوارها رعایت شود ، این است که دیوارها باید عاری از گرد وخاک و آلودگی یا همچنین مواد از بین برنده چسب نظیر واکس و روغن باشند.
۲- مقاومت در برابر آتش بردهای بتن هوادار:
مدت زمانی که ساختمان بتواند دربرابر دمای ناشی از آتش، بدون ازدست دادن کارایی (افت مقاومت و پایداری اش)، آسیب دیدن دیوارها (ترک هایی که می توانند آتش را گسترده تر کنند) یا افزایش دمای ۱۵۰ درجه سانتی گرادی که روی سطح دور از آتش است، مقاومت کند ، نشان دهنده میزان مقاومت ساختمان در برابر آتش است .
عایق بتن هوادار سبک شده مشابه مواد ساختمانی غیرقابل اشتعال ، در کلاس A1 ، واکنش در برابر آتش قرار دارد . در واقع این بیان گر این است که این نوع بتن ، یک ماده غیرقابل اشتعال بسیار نازک است.
۳- کاربرد سریع و آسان بردهای عایق گرمایی بتن هوادار
۴- امکان استفاده از بردهای عایق گرمایی را در مناطق آب و هوایی با شرایط گرمایی سخت و پر سرو صدا
۵- بردهای عایق گرمایی بتن هوادار به طور کامل قابل بازیابی می باشند.
۶-از بردهای عایق بتن هوادار اتوکلاوشده ، استفاده گسترده ای در صنعت ساخت و ساز دارد، به طوری که از آن به عنوان عایق گرمایی برای ساختمان های مسکونی، گاراژها، ساختمان های شهری و کارخانه های صنعتی استفاده می شود . بردهای عایقبتن هوادار اتوکلاوشده ، همچنین برای مکان هایی که امکان استفاده از مصالح استاندارد وجود ندارد ،نظیر دودکش بخاری،کوره یا تنور، مناسب می باشد و مورد استفاده قرار می گیرد.