بتن چیست؟

بتن چیست؟ در مورد آن بیشتر بدانید

بتن چیست؟ در مورد آن بیشتر بدانید

بتن چیست؟

 

بتن چیست؟

بتن چیست؟

 

بتن

بتن که مقدار  تولید آن بالغ بر ۸/۳ بیلیون مترمکعب در کل سال حدودا  تخمین زده شده است.
به خاطر  دارا بودن خصوصیات  و ویژگی های بسیار ممتاز و نیز در دسترس بودن مصالح آن، بعد  از آب، پرمصرف ترین ماده روی زمین به حساب می آید.
بتن در همه جا و همه زمان موجود  می باشدو در ۱۰۰ سال  گذشته ، استفاده کردن از آن در ساخت و ساز های بناهای مسکونی و اداری، پیاده روها، راه ها و جاده ها و نیز انواع مختلف ساختمان های فنی عملکردی شامل  کارخانه ها، پارکینگ ها، متروها، فرودگاه ها، پل ها، سدها، سیلوها، سازه های دریایی، رآکتورهای اتمی و سازه های مقاوم در برابر انفجارات و زلزله، جذابیت فراگیر پیدا کرده است.

 بتن یک ماده متناقض  می باشد.

بتن با این که تداعی کننده مفهوم و معنای سختی  می باشد، پس  در ابتدای فرآیند اختلاط مواد تشکیل دهنده اش، نرم و روان  می باشد
اگرچه بتن، بر اساس تعریفی که از آن سراغ داریم، یک ماده پیوندی و چندرگه است که از اختلاط سیمان، آب، ماسه و مصالح دانه ای معدنی از قبیل شن یا سنگریزه به دست می آید، اما معمولا به عنوان یک ماده یکپارچه و دارای شخصیت مستقل در نظر گرفته می شود. بتن شکل ذاتی و طبیعی بخصوصی ندارد و از این رو باید با استفاده از قالب بندی به شکل معینی درآورده شود؛ یعنی شکل و بافت نهایی بتن را قالبی که بتن به درون آن ریخته می شود، تعیین می کند.
” بتن چیست؟ “

بتن و رنگ بندی

بتن قادر است هر رنگ، بافت و طرحی را به خود بگیرد،
از این  جهت  شاید بتوان آن را به یک آفتاب پرست تشبیه کرد.
رنگ بتن اکثرا خاکستری  می باشد،
اما از طریق انتخاب سیمان و مصالح دانه ای مناسب یا با استفاده از رنگدانه های شیمیایی می توان به آسانی آن را در رنگ های سفید، قهوه ای یا حتی قرمز روشن تولید کرد.
بتن بسته به قالب مورد استفاده در تولید آن، می تواند صاف و ساده یا دارای طرح های دقیق و پیچیده باشد؛ بتن می تواند همچون شیشه صاف باشد یا همچون صخره زمخت و ناصاف. بتن ممکن است بدون پرداخت رها شده یا همچون یک تندیس به دقت روی آن کار شوددر واقع، بتن، با توجه به ویژگی های خاص سطح آن، یک فرآورده واحد نیست، بلکه طیف گسترده ای از مصالح را دربرمی گیرد که از نظر بافت، رنگ و بیان معمارانه از قابلیت های بی شماری برخوردار است.

ترکیب مقاومت فشاری سنگ و مقاومت کششی فولاد در بتن مسلح

ترکیب مقاومت فشاری سنگ و مقاومت کششی فولاد در بتن مسلح، سازه های بتنی را قادر به تحمل وزن بسیار زیاد و پوشش دهانه های بزرگ می کند.
از جایی که عناصر تشکیل دهنده سازه بتن مسلح  قادرند  بصورت یک شبکه پیوسته و یکپارچه، به هم بافته بشوند،
بهره گرفتن از بتن مسلح در طراحی سازه، آن را از قابلیت انعطاف پذیری بی نظیری برخوردار می کند.
معماران و مهندسان از این خصوصیت برای خلق عناصر ساختمانی مختلف، از صفحات بتنی یکپارچه گرفته تا قاب های سازه ای سه بعدی و کنسول های عظیم و مهیب، بهره می گیرند.

بررسی تاریخی کاربرد بتن در معماری

بررسی های  تاریخی کاربرد بتن در معماری مشخص میکند  که بتن توسط معماران رومی و صدر مسیحیت مورد استفاده قرار می گرفته است
اما در قرون وسطی و رنسانس اکثرا بدون استفاده ماند است.
در نیمه دوم قرن ن۱۹ بار دیگر، عمدتا برای مصارف معمولی، مورد توجه قرار گرفت است ، به خصوص در مواردی که ساخت ارزان، قابلیت ایجاد دهانه های عریض و نسوز بودن،
ضرورت به کارگیری آن را ایجاب می کرد. مسلح کردن بتن نیز که برای این کار میلگردهای فولادی را به منظور استحکام بیشتر در میان بتن قرار می دادند، به دهه۱۸۷۰ باز می گردد.
معماران قرن نوزدهم بعضا به قابلیت های بتن مسلح خیلی اطمینان نداشتند و نسبت به آن بدگمان بودند.
بتن در آن زمان یک ماده خیلی جدید به شمار می رفت و ویژگی های آن برای معماران بخوبی قابل درک نبود، زیرا فاقد یک فرم ذاتی و پایدار بود.

جالب آن است که این دقیقا همان خصوصیت و ویژگی  است که بتن را برای بسیاری ازمعماران امروز به وسیله ای امیدوارکننده جهت تحقق ایده هایشان مبدل می کند.

منبع : http://iraac.net