بلوک پرلکس چیست؟ انواع

بلوک پرلکس چیست؟ انواع

بلوک پرلکس

 

معرفی بلوک سبک دیواری پرلکس

یکی از انواع بلوک های بتنی سبک سلولی، بلوک پرلکس PERELEX می باشد که با نام اختصاری CLC شناخته می شود . این بلوک از دوغاب ماسه بادی و سیمان که با فوم مایع مخلوط می گردد،تشکیل می شود و به همین علت به آن فوم بتن نیزگفته می شود .
این بلوک دارای فاق و زبانه جهت چفت شدن در یکدیگر می باشد. دقت ابعادی این بلوک بالا بوده و فاقد اعوجاج می باشد چرا که برای تولید بلوک بتنی سبک پرلکس از قالب استفاده می شود.
مهم ترین مواد اولیه تشکیل دهنده این بلوک عبارتند از سیمان ، ماسه ( بادی)، مواد حباب ساز ، آب و فوم می باشد.
پرلکس دارای دانسیته ای حدود ۷۰۰kg/m3 است . این بلوک روی آب شناور می ماند.چرا که دانسیته آن از آب سبکتر است.

مشخصات فیزیکی بلوک پرلکس :

طول(سانتی متر)

ارتفاع(سانتی متر)

ضخامت(سانتی متر)

۶۰

۲۵

  ۱۰  ، ۱۵  ،  ۲۰

 

انواع بلوک پرلکس شامل :

۱- پلی استایرنی
۲- بدون پلی استایرن
۳- نوع فوق سبک پلی استایرنی که در واقع نوع سوم از بلوک پرلکس می باشد که در ساختار آن یک لایه پلی استایرن به ابعاد حدودی ۳*۲۵*۴۵ سانتیمتر استفاده شده است . سبک تر بودن (دانسیته حدودی ۶۰۰kg/m3 ) و دمپینگ صوت بالاتر از مزیت این نمونه در مقایسه با نوع معمولی آن ، می باشد. در حالی که مقاومت مکانیکی آن پایین تر از نوع توپر معمولی است. به همین علت در پروژه ها عمدتا استفاده از نوع اول ( توپر) با دانسیته ۷۰۰kg/m3 ، پیشنهاد می شود.
نکته مهم راجع به بلوک این است که تخلخل و حفره دار بودن این بلوک از نوع بسته می باشد؛ این بدان معناست که رطوبتی که به بلوک می رسد تنها به مقدار کم (حدود ۱۰ درصد ) جذب بلوک می گردد . در نتیجه جذب آب آن پایین بوده و عمل سیمان کاری و کارکردن کاشی و سرامیک و… روی آن به راحتی انجام می گیرد.