بلوک CLC یا بتن CLC را بیشتر بشناسید

بلوک CLC یا بتن CLC را بیشتر بشناسید

 بلوک CLC

بتن CLC یا بلوک CLC چیست :

واژه ی CLC به معنی بتن سبک وزن سلولی ، مخفف عبارت Cellular Lightweight Concrete می باشد . در سال ۱۹۲۰ بلوک های اتوکلاوی(AAC) تولید شدند که تاریخچه بلوک CLC نیزمتعلق به همین دوران است .بلوک های AAC نمونه خوبی از بلوک های سبک وزن و مقاوم بودند اما گذشت زمان نشان داد که بتن های AAC  فقط برای نواحی گرم وخشک کارایی دارند زیرا این بلوک ها با جذب رطوبت شکل اولیه خود را از دست داده و موجب ترک خوردن دیوار یا جداره می شدند .
بلوک های سبک CLC که نسل جدیدی از بلوک های سبک می باشند ، توسط متخصصین هلندی ایجاد شده اند ، در واقع این متخصصین با رفع معایب و نقاط ضعف بلوک AAC و بهبود بخشیدن به خاصیت ها و وِیژگی های مهم آن نظیر سبک وزنی ، موفق به تولید بلوک سبک CLC شدند.

برتری های بلوک CLC نسبت به پدر پیر خود یعنی بلوک AAC شامل موارد زیر می باشد :

اولین و مهم ترین برتری ،موضوع کارایی بلوک CLC نسبت به بلوک AAC می باشد . در اقلیم های مختلف آب و هوایی نظیر مرطوب یا خشک ، بلوک CLC به سادگی مورد استفاده قرار می گیرد در واقع هیچ محدودیتی در مورد محیط استفاده ندارد .
دومین برتری این است که بلوک های AAC مستعد به رشد انواع قارچ ، باکتری و دیگر عوامل بیماری زا و حساسیت زا می باشند چرا که همیشه رطوبت محیط را جذب می کنند و دارای مقداری رطوبت می باشند و محیط مرطوب و تاریک جداره دیوار ، محیط مناسبی برای رشد انواع باکتری و قارچ می باشد .در حالی بلوک CLC دارای ماهیت سیمان-فوم می باشد و پس از گذراندن دوره ی یه ماهه ی بلوغ در کارگاه های تولیدی دیگر رطوبت را جذب نمی کنند و در محیط های مرطوب اجازه جذب رطوبت را نمی دهند .

فوم بتن چیست و چگونه تولید می شود :

فوم بتن ، نوعی بتن است که از ترکیب یا تزریق فوم (slurry) با ماسه بادی یا دوغاب تولید می شود . فوم بتن با نام های بتن سبک سلولی ، بتن با چگالی کاهش یافته شناخته می شود .از آن جایی که برای تهیه این نوع بلوک بتنی ، تقریبا هیچ ماده دانه درشتی استفاده نمی شود بنابراین استفاده واژه بتن از نظر فنی کمی اشتباه است .فوم بتن با بتن اتوکلاوی متفاوت می باشد چرا که ماده آبکی فوم (slurry) آن از ترکیب و واکنش شیمیایی پودر آلومینیوم با کلسیم هیدروکسید تولید می شود .

تاریخچه فوم بتن :

تاریخچه فوم بتن به اوایل دهه ۱۹۲۰ میلادی برمی گردد ، زمانی که بلوک های اتوکلاوی تولید شده و برای عایق کردن دیوارها استفاده می شدند . اولین بار درسال ۱۹۵۰ تا ۱۹۶۰ ، مطالعه دقیق روی ترکیب ویژگی های فیزیکی و تولید فوم بتن آغاز شد .در اواخر دهه ۱۹۷۰ و اوایل دهه ۱۹۸۰ ، طبق تحقیقات انجام گرفته ، نوعی ماده افزودنی توسعه و ساخته شد که منجر به ظهور صنعتی فوم بتن در پروژه های ساختمانی گردید . ابتدای کار، در هلند برای پر کردن نقاط خالی و تثبیت جداره پایینی طبقات ساختمان (زمین) ، این بلوک ها مورد استفاده قرار می گرفت . با گذشت زمان تحقیقات بیشتر در هلند نشان داد که می توان از این بلوک های فومی بسیار وسیع تر ، به عنوان مصالح ساختمانی استفاده کرد .

پروسه تولید فوم بتن :

معمولا از فوم یا همان ماده آبکی شکل شیمیایی به علاوه ماسه بادی یا دوغآب ساختمانی ، فوم بتن ، تولید می شود . مراحل تولید فوم بتن به این صورت است که در ابتدا، فوم با یک عامل فوم ساز به همراه آب و هوا در یک مولد تولید می شود و عامل فوم ساز باید بتواند در حین پروسه های فیزیکی و شیمیایی ترکیب و عمل آوری بتن ،حباب های هوا با درجه پایداری و مقاومت بسیار بالا ایجاد کند .در مرحله ی بعدی ، ماده آبکی شکل با فوم درون محفظه مخصوص میکس کردن بتن مخلوط و ترکیب می شود. در آخر مخلوط تولید شده به داخل قالب یا محل نصب بلوک های بتنی پمپ می شود و به علت وجود ماده آبکی شکل (ترکیب آب فوم هوا) مخلوط تولید شده به راحتی در منافذ وارد شده و پف می کند. بلوک بتونی بعد از گذشت شش تا هشت ساعت بسته به دما و رطوبت هوا شکل می گیرد سپس می توان بلوک بتنی را از قالب جدا کرد و به اندازه ی دلخواه برش داد. برای انجام پروسه عمل آوری ، بعد از تولید، بتن ها با تونل های بخار و در دمای ۷۰ درجه سانتی گراد به مدت یک روز نگه داری می شود .

ویژگی های بتن CLC :

۱-فوم بتن یک نوع از مصالح ساختمانی کاملا شکل پذیر است
۲- پروسه تولید این نوع بتن ها ساده و نسبتا ارزان در مقایسه با بلوک های AAC است و تاثیر جانبی و محیطی بسیار کم تری نسبت به AAC دارد .
۳- انواع این بتن ها با چگالی بین ۲۰۰ کلیوگرم بر مترمکعب تا ۱۶۰۰ کیلوگرم بر مترمکعب تولید می شوند.