بی تفاوتی صنعت ساختمان به هبلکس

بی تفاوتی صنعت ساختمان به هبلکس

بی تفاوتی صنعت ساختمان به هبلکس

 

بی تفاوتی صنعت ساختمان به هبلکس

از مهم ترین عللی که مهندسین و معماران ساختمان از بلوک هبلکس استفاده نمی کنند ، نداشتن اطلاعات کافی در مورد این بلوک و مزایا و ویژگی های آن می باشد.گاهی آن ها حتی ریسک تجربه استفاده از بلوک را هم نمی پذیرند چرا که ایران کشوری زلزله خیز است و کوچک ترین اشتباه در ساختمان سازی ، موجب بزرگ ترین فاجعه خواهد شد . با توجه به این موضوع که بلوک هبلكس داراي مزایای بي‌شماري در صنعت ساخت و ساز می باشد ؛ اما سازمان هایی مانند وزارت راه و شهرسازي، نظام مهندسي ساختمان و شهرداري‌ها ، هیچ اقدامی درزمینه این مبحث انجام نداده اند ودرحال حاضر، بسياري از مهندسان کشور،رنگ زرد بلوك آجر را بهتر از بلوك‌هاي سفيد می دانند .

بی تفاوتی صنعت ساختمان به هبلکس

عواملی که موجب بی تفاوتی صنعت ساختمان به هبلکس شده است شامل :

۱- اعتقاد به این که مصالح جديد مقاومت و استحكام لازم را ندارد
۲- افزايش چند درصدی قیمت در شروع کار ساخت با بلوک هبلکس موجب نادید گرفته شدن صرفه اقتصادی استفاده از این بلوک در انتهای کار شده است . در صورتی که با به کار گیری بلوک هبلکس ، هزینه های کم تری بابت حمل و اجرا و کارگران اجرایی می شود .
سالانه در كشور بيش از چهار هزار ميليارد تومان هزینه صرف پختن آجرو سفال مي‌شود.و با هزينه بسيار بالا ، خاك نباتي کشورمان را كه بسيار حائز اهميت است، تبديل به آجر و سفال می شود. در حالی كه مواد تشکیل دهنده بلوک سبك هوادار اتوكلاو شده هبلکس یا فرمستون شامل
۱- ضايعات سيليس،
۲- آهك‌هاي درجه دو و سه
۳- مقداري سیمان است .

مزایای بلوک سبک هبلکس ، فرمستون ، سیپورکس :

۱- وزن اين بلوک در حدود ۵۰۰ كيلوگرم بر هر مترمكعب است كه حدود ۲۵ درصد وزن آجر سنتي است و این سبک بودن بلوک هبلکس ، موجب سبک سازی ساختمان می شود و این از مزیت هایی است که در کشورهای زلزله خیز نظیر ایران بسیار حائز اهمیت می باشد چرا که ساله تعداد زيادي از خانه‌های سنتي در اثر وقوع زلزله از بين مي‌روند.
۲- با توجه به صیقلی بودن سطوح بلوک سیپورکس نيازي به گچ و خاك و سيمان حداقل در مراحل اوليه نداریم مي‌شود،.
۳- به عايق بودن در برابر گرما، سرما و رطوبت از دیگر خصوصیات قابل توجه در بلوک هبلکس می باشد ؛ چرا که بر اساس آمار، مصرف انرژی‌ در كشور ما در مقایسه با اروپا حدود سه برابر بوده كه اين مسئله به خاطر عايق نبودن ساختمان‌هاي ماست.
۴- ضريب انتقال حرارت در آجر فشاري ۸۱/۱ است واين ضريب در سفال ۵۲/۱ مي‌باشد ؛ درحالی‌که اين رقم در بلوك‌هاي هبلكس ما در حدود صفر است.
۵- سرعت اجراي بالا به دلیل طول و عرض آن است. به طور مثال سرعت ساخت يك تيغه ۱۰ سانتي‌متري با آجر با يك تيم اجرايي حدود ۱۷ متر است درحالی که با بلوك‌هاي هبلکس ، به حدود ۴۵ متر مي‌رسد. در نتیجه اين سرعت اجرایی موجب صرفه‌جويي در پرداخت دستمزد عوامل اجرايي مي‌گردد.
۶- استفاده از بلوک هبلکس موجب کاهش حدود ۲۰ درصدی بار مرده ساختمان می شود.