تفاوت بتن گازی و بتن کفی

تفاوت بتن گازی و بتن کفی

تفاوت بتن گازی و بتن کفی

تفاوت بتن گازی و بتن کفی :

 

بتن گازی چیست ؟ 

بتن های گازی با نام های تجاری ثبت شده ، YATONG ، HEBELEX ، SIPOREX ، DUROX ، و UNIPOL در دنیا شناخته می شوند . این بتن ها ، یکی از انواع خاص بتن سبک متخلخل یا CLC می باشد . وزن کم و خواص عایق حرارتی در این نوع بتن ها ، موجب کاهش وزن ساختمان و صرفه جویی در مصرف انرژی می گردد. برای تولید هر متر مکعب بتن گازی به این شیوه عمل می شود که ، نیم کیلوگرم گرد آلومینیوم ، ۴۰۰ کیلوگرم ماسه سیلیسی ، ۱۴۰ کیلوگرم گرد آهک زنده و ۳۵ کیلوگرم سیمان را با هم ترکیب می کنند تا گرد همگنی حاصل شود ، سپس کمی آب اضافه کرده تا نمناک شود. این مخلوط نمناک را زیر فشار شکل می دهند و درنهایت ، در بخارخانه زیر ۸ تا ۱۰ بار فشار بخار آب ، بتن گازی را تولید می کنند . زیر فشار بخار آب ، آهک زنده می شکفد و در رویه دانه های ماسه سیلیسی تاثیر می گذارد و سیلیکات کلسیم ایجاد می کند. (مانند آجر ماسه آهکی) گرد آلومینیوم هم زیر فشار بخار آب با آهک شکفته شده ترکیب و گاز هیدروژن ازاد می کند. هیدروژن آزاد شده در بتن جای می گیرد و موجب پوک شدن آن می شود . این بتن گازی Yatong نام گرفته است .
جمع شدگی بتن اتوکلاو کم تر از بتن معمولی است. استاندارد انگلیس BS حداکثر مقدار مجاز جمع شدگی ناشی از خشک شدن را برای بلوک های گازی برابر با ۰٫۰۹% تعیین می کند. همچنین میزان جذب آب بتن گازی یا به عبارت بهتر ، درصد وزنی آب جذب شده نسبت به وزن خشک نمونه بتن ، طی زمان مشخصی از استغراق زیر آب ، باید بین ۱۰ تا ۲۰ درصد باشد.
اما در عمل ، بتن های گازی تولید شده در ایران ، از لحاظ جمع شدگی بسیار بالاتر از حد استاندارد ، یعنی بین ۰٫۱۳% تا ۱ % عمل می کنند و درصد جذب آب آنان نیز تا ۶۶% نیز در بعضی موارد می رسد.

 

ویژگی های بتن گازی شامل :

۱-وزن فضایی (چگالی) تا ۷۷۰kg/m3
۲-فضای خالی ۶۵% حجم بتن
۳-مقاومت فشاری ۲۸ روزه ۶ مگا پاسکال
۴-اندازه جمع شدگی آن پس از ۶۰ روز باید حدود ۰٫۱۷mm در هر متر باشد. (پس از آن که از بخار خانه بیرون آورده شد ، دیگر نباید جمع شود)
سبکی و عایق بودن بتن های گازی به دلیل وجود گاز هیدروژن در آن ها می باشد . علت نام گرفتن این نوع بتن ها به بتن گازی به علت روش تولید اتوکلاوی آن ها می باشد و  همین مشخصه از تفاوت بتن گازی و بتن کفی  (بتن هوادار اتو کلاو نشده ) می باشد .

 

 بتن کفی چیست ؟

اما بتن کفی یا فوم بتن (Concrete Foam) نیز یکی دیگر از انواع بتن سبک است که از ادغام کف تولید شده با ثبات کافی در خمیر سیمان یا ملات تولید می شود . برای تولید این نوع بتن ، در ابتدا با ماسه به درشتی تا ۲mm و دوغاب سیمان در ماشین بتن ساز با مخلوط وزنی ۴ به ۱ ، ۳ به ۱ ، ۲ به ۱ و ۱ به ۱ ملات شل می سازند . سپس در کمپرسور کف ساز ، امولسیون ویژه ای می ریزند و کمپرسور را به کار می اندازند و کف می سازند. پیش از بیرون آوردن ملات ساخته شده از ماشین بتن ساز ، کف ساخته شده را در آن می ریزند ، کمی ملات را به هم می زنند تا کف و ملات با هم ترکیب شوند و ملات سیمان و ماسه پف کند. در نهایت ملات پف کرده را برای ساخت بتن کفی مصرف می کنند. از موارد کاربرد بتن کفی می توان به ساختن تیغه دیوار سبک ، شیب دادن بام های افقی و بارگذاری سقف ، دیوارسازی در بناها تا سه طبقه ،دیوارسازی و تیغه سازی در ساختمان های بلند با اسکلت فولادی و بتن آرمه و همچنین برای صدابندی و عایق حرارتی اشاره کرد . در مکان هایی که ماسه بادی فراوان است ، امکان تولید این نوع بتن وجود دارد .
بعد ازجنگ جهانی دوم ، بتن کفی در بیشتر ساختمان ها جای بتن گازی را گرفت ؛ زیرا بتن کفی را می توان به راحتی در کارگاه و در محل مصرف تولید کرد و نیازی به کارخانه ندارد. برای ساخت بتن کفی می توان از هر نوع ماسه ای استفاده کرد و الزاما به ماسه سیلیسی نیاز ندارد که این از تفاوت بتن گازی و بتن کفی می باشد . بتن کفی  یا فوم بتن مانند بتن سیمانی می گیرد و سفت و سخت می شود و نیاز به فشار بخار آب و افزونه گازساز ندارد.

 

خواص فوم بتن یا بتن کفی شامل موارد زیر می باشد :

۱-صرفه اقتصادی
۲- سهولت در حمل و نقل
۳-عایق فوق العاده صوتی و حرارتی
۴- قابل برش بودن تا حد زیادی مانند بتن گازی است
۵- مضاف بر موارد بالا ، به دلیل دارا بودن تخلخل فراوان در قشرهای سطحی ، شکاف های موئین و درزهای کمتری در سطح ایجاد می شود که در نتیجه موجب افزایش مقاومت آن در برابر یخ زدگی و نفوذ آب می شود .
۶- فوم بتن با دانسیته ۷۰۰ تا۸۰۰ kg/m3 به راحتی دما تا ۱۲۷۰ درجه سانتیگراد را تحمل می کند و اصولا در این دانسیته و ضخامت پایین غیر قابل اشتعال است .
از نمونه های فوم بتن یا بتن کفی می توان بتن سبک پرلکس PERELEX را نام برد .