تفاوت بلوک سبک AAC و CLC

تفاوت بلوک سبک AAC و CLC

تفاوت بلوک سبک AAC و CLC

 

تفاوت بلوک سبک AAC و CLC

بتن سبک از لحاظ روش تولید در دو دسته کلی جای می گیرند که شامل
۱-بتن سبکدانه(Lightweight Aggrigate Concrete) یا به اختصار LAC
۲-بتن متخلخل (Cellular Lightweight Concrete) یا به اختصار CLC می باشد .
بتن سبکدانه LAC با جایگزینی مواد سبک طبیعی و یا صنعتی از قبیل پوکه های معدنی نظیر پامیس ، لیکا ، پرلیت ، ورمیکیولیت ، پلی استایرن تولید می شوند .درحالی که بتن سبک سلولی CLC با ایجاد تخلخل (حباب های گاز) در خمیر سیمان حاصل می شود. بتن سبکدانه با تولید حباب توسط عوامل شیمیایی و بر مبنای واکنش های شیمیایی مانند واکنش پودر آلومینیوم با آهک به دست می آید. این نوع از بتن های سبک را بتن سبک گازی گویند که هبلکس ، توتکس و سیپورکس جزو این دسته از بتن های سبک می باشند.
تفاوت بلوک سبک AAC و CLC
در روش ساخت بتن متخلخل ، حباب های گازی تحت عنوان کف به صورت مکانیکی و در تجهیزاتی به نام فوم ژنراتور(کف ساز) تولید و سپس به دوغاب سیمان و مصالح در میکسر اضافه می گردد. ممکن است تولید کف همزمان در میکسر نیز انجام پذیرد. این نوع بتن را بتن کفی گویند که پرلکس (Perelex) از نمونه های آن می باشد.
بتن کفی،بتن سبکی است که در آن سلول های هوا حاصل از دستگاه کف ساز با سیمان و مصالح مناسب توسط میکسر ویژه مخلوط گردیداست. این بتن روانی بالا ، وزن پایین ، حداقل مصرف مصالح و خواص عایق حرارتی عالی را دارد. با کنترل مناسب مقدار کف ورودی به میکسر می توان بتن سبک کفی را در محدوده وسیعی از چگالی از ۴۰۰ تا  ۱۶۰۰ کیلوگرم بر متر مکعب ، به عنوان پرکننده و عایق ، بلوک های جداکننده و کاربردهای نیمه سازه ای یا سازه ای تولید نمود.

تفاوت بلوک سبک AAC و CLC

بتن هوادار اتوکلاوی هبلکس :

بتن هوادار اتوکلاوی با نام تجاری هبلکس ، نامی که هنگام تولید این بلوک سبک دراروپا بر روی آن گذاشته شد ، در بازارهای ایران شناخته شده است.
۱) وزن مخصوص بلوک هبلکس ،جهت استفاده در بلوک های ساختمانی ۶٠٠ تا٨٠٠ کیلوگرم در متر مکعب می باشد.
۲) حدود ۶٠% وزنی مواد اولیه سنگدانه سیلیسی میکرونیزه شده با خلوص بالای ٨٠% می باشد و این میزان سیلیس غیر قابل جایگزینی با سایر سنگدانه های دیگر می باشد
۳) مصرف سیمان در هر متر مکعب هبلکس کمتر از ١٠٠ کیلوگرم در هر مترمکعب می باشد.
۴) پودر اکسید آلومینیوم با دانه بندی مخصوصی برای تولید بلوک هبلکس قابل استفاده می باشد.
۵) بکارگیری سیلیس از معادن و خردایش ، تا حد زیادی تولید بلوک هبلکس را غیر اقتصادی می کند.