دلایل استفاده از بلوک هوادار اتوکلاوی

دلایل استفاده از بلوک هوادار اتوکلاوی

دلایل استفاده از بلوک هوادار اتوکلاوی


دلایل استفاده از بلوک هوادار اتوکلاوی

دلایل استفاده از بلوک هوادار اتوکلاوی

دلایل استفاده از بلوک هوادار اتوکلاوی توسط مهندسین و پیمانکاران ساختمان سازی چیست ؟

دستاوردهای نوین در عرصه تکنولوژی و مصالح ساختمانی، روش های متفاوتی برای دستیابی به ساخت و سازهای با دوام ،کارآمد و بهینه در مصرف انرژی را، فراهم ساخته است . یکی از ویژگی های که امروزه در مصالح ساختمانی جدید مدنظر مهندسان و پیمانکاران می باشد ، آسان سازی عملیات اجرایی است. به طوری که با به کارگیری تکنولوژی های ساده ، بتوانند اجرای بدون نقص و سریعی را فراهم کنند، با نظر به ویژگی ها و مزایای بتن هوادار اتوکلاوی، تمام این مشخصات مورد نظر در بلوک های بتن هوادار توکلاوی وجود دارد .این بلوک ها از ویژگی های منحصر بفردی برخوردار می باشند به طوری که آن ها را سازگار با نیازهای سازندگان ساخته و ساخت و سازی آسان و سریع را برای آنها فراهم می سازد . در ذیل علاوه بر مشخصات فنی، روش های اجرایی و جزییات سازه ای را، که نشان دهنده سهولت در اجرا می باشد، نیز با جزئیات بیان می گردد.

بلوک هوادار اتوکلاوی به عنوان مصالح پیشرفته

مصالح ساختمانی بایستی ویژگی های زیادی را داشته باشند تا مورد توجه سازندگان قرار گیرند. ویژگی هایی که بیش از هر چیز برای پیمانکاران مهم می باشد ، سادگی و سرعت اجرا می باشد. از نظر جزییات اجرایی، ساده سازی اجرا نه تنها به اجرا سرعت می بخشد، بلکه جزییات و نحوه استفاده از آن را نیز ساده و واضح می سازد. کلیه جزییات بایستی به سادگی قابل انجام و برنامه ریزی باشد تا پیمانکار با بکار گیری و استفاده از یک دستورالعمل اطمینان حاصل نماید که اجرایی بدون نقص خواهد داشت. بتن هوادار اتوکلاوی چنین امکاناتی را دارا می باشد. دلایل استفاده از بلوک هوادار اتوکلاوی برای ساخت ساختمان هایی با دوام و بهینه در مصرف انرژی ، سرعت بالا و ساده می باشد .

 

مشخصات و خصوصیاتی موجب اجرای آسان و سریع در صنعت ساختمان سازی می گردد ، شامل موارد ذیل می باشد :

بتن هوادار اتوکلاوی از خصوصیاتی برخوردار است که که موجب سهولت در اجرا در ساخت و ساز می گردند. این خصوصیات متعدد می باشد که به برخی از این خصوصیات این بلوک ها که موجب اجرای آسان و سریع می شود اشاره شده است .

الف ) بلوک هوادار اتوکلاوی محصولی همگن و یکنواخت

بتن هوادار اتوکلاوی یک محصول همگن و یکنواخت می باشد؛چرا که پارامترهای فیزیکی این محصول نظیر ، مقاومت حرارتی و صوتی، مقاومت فشاری و غیره در همه جهات یکسان می باشد. اهمیت این قضیه زمانی مشخص می شود که این دیوارچینی با بلوک هایی از جنس AAC ، انجام گیرد.
از خصوصیات مهم بتن هوادار اتوکلاوی تخلخل آن می باشد. تخلخل موجود، امکان شکل پذیری بتن هوادار اتوکلاوی را به راحتی فراهم می سازد. یکنواختی و تخلخل، قابلیت شکل پذیری در مراحل تولید و همچنین بعد از تکمیل شدن دیوار را به وجود می آورد.از این رو درآوردن فاق و زبانه و همچنین دستگیره برای ایجاد پیوستگی بیشتر بین بلوک ها و سهولت در انتقال و نصب آنها ، به سادگی درهنگام تولید امکان پذیر می باشد. (نکته :فاق و زبانه و جای دست فقط در کارخانه های آلمانی قابل انجام است. ) بلوک بتن هوادار اتوکلاوی به سادگی برش خورده و شکل داده میشود. حتی شکل های بسیار پیچیده را به سادگی می توان ایجاد کرد. علاوه بر این، تخلخل موجود در ساختار این نوع بتن مستقیما بر سایر خصوصیات بتن هوادار اتوکلاوی که مهم ترین آن جرم حجمی پایین و عایق گرمایی بالای آن است، تاثیر دارد.

 

ب) ساخت دیوار با بلوک AAC :

بلوک هوادار اتوکلاوی دارای وزن پایین می باشد که از مهمترین مزایای متخلخل بودن آن می باشد. جرم حجمی پایین این امکان را به تولید کننده می دهد که با رعایت مسائل ارگونومی، بلوک هایی با ابعاد بزرگتر تولید کند. معمولا وزن بلوک نبایستی از ۳۰ کیلوگرم بیشتر شود. در نتیجه، یک بلوک به ابعاد ۶۰ * ۲۵ * ۲۵ می تواند جایگزین تعداد زیادی از مصالح سنتی رایج گردد. سهولت در جابجایی بلوک ها بخاطر وجود دستگیره، منجر به افزایش سرعت کار شده که این امر خشنودی استادکاران را به همراه داشته است. نصب ۷ عدد بلوک هوادار اتوکلاوی (معادل ۱ مترمربع) به نسبت سایر مصالح ولی با همان وزن به زمان کمتری نیاز دارد. این مقدار معادل نصب ۲۵ عدد بلوک سفالی و بیشتر از ۱۰۲ عدد آجر خواهد بود که به معنای صرف زمان حداقل دو برابر میباشد. علاوه بر آن، وزن کم این محصول باعث کاهش هزینه های حمل و نقل نیز می گردد. با استفاده از بلوک هوادار اتوکلاوی، بهره وری از وسایل حمل و نقل به حداکثر می رسد. یعنی در عمل، در مقایسه با سایر مصالح و با در نظر گرفتن وزن مصالح، بلوک هوادار اتوکلاوی بیشتری را با یک وسیله می توان حمل کرد. این مهم، انتقال آن را به تمام نقاط کشور امکان پذیر می سازد.

ج ) اجرای آسان با بلوک هوادار اتوکلاوی :

امروزه تولید بلوک های هوادار اتوکلاوی با ابعاد دقیق، موجب دیوارچینی های سریع و دقیق گردیده است. بلوک های هوادار اتوکلاوی با ابعاد دقیق، امکان استفاده از چسب لایه نازک را برای اتصال بلوک ها فراهم می سازد. برخلاف تصور، استفاده از ملات لایه نازک چندان دشوار نیست. فقط کافی است چند قانون را در دیوارچینی رعایت کنید تا کار با سرعت بسیار بالا، به سادگی و بدون نقص پیش رود. یکی از این قوانین استفاده از ابزار اصولی است. تامین یک سری از وسایل اولیه هزینه زیادی برای پیمانکار در بر نخواهد داشت، اما استفاده صحیح از این ابزار سبب اطمینان خاطر از اجرای اصولی کار می گردد. روش اجرای صحیح ملات لایه نازک (چسب بلوک) با استفاده از ماله دندانه دار مخصوص می باشد. استفاده از ابزار نامناسب سبب پخش ملات لایه نازک بصورت نامتناسب و در اندازه های نادرست (ضخامت بیشتر و یا لایه نازکتر) می شود. زمانی که به برش بلوک برای تغییر اندازه و یا شکل مناسب نیاز دارید، می توانید از اره استفاده کنید. بلوک ها بایستی کاملا صحیح و با دقت برش داده شوند تا بدرستی به یکدیگر متصل گردند. اگر در زمان چیدمان بلوک به تغییر کوچکی در سطح بالایی بلوکه نیاز دارید آنرا با سمباده بتراشید تا سطحی کاملا صاف داشته باشید. همانگونه که مشاهده می کنید استفاده از ابزار اصولی جهت ساده تر شدن کار الزامی است.

دلایل استفاده از بلوک هوادار اتوکلاوی

د) اجرای سیستماتیک بلوک هوادار اتوکلاوی

اجرای سیستماتیک، مرحله بالاتری از اجرا می باشد. اجرای سیستماتیک بلوک هوادار اتوکلاوی اجرای صحیح ساختمان سازی را تضمین می کند. اجزای دیوار شامل عضوهای متعددی مانند بلوک، سرطاق و غیره می باشد. همه اجزا می توانند از بلوک هوادار اتوکلاوی تهیه و اجرا گردند. این یک سیستم شفاف و ساده می باشد که امکان اجرای هر گونه سیستم (تک جداره، دو جداره، سیستم مرکب و غیره) را فراهم می سازد. بخاطر داشته باشید که سیستم های بلوک هوادار اتوکلاوی به اجزای زیادی نیاز دارد. اما برش ساده بلوک های هوادار اتوکلاو شده نیاز به اجزا خاص را از بین می برد (بعنوان مثال، نیاز به قطعات گوش نمی باشد، قطعات تقویت کننده، قطعات تراز کننده و غیره). علاوه براین، اجرای سیستماتیک، مشکلات مربوط به اجزای سازه را نیز از بین خواهد برد. اجرای صحیح و دقیق جزئیات ساختمانی از نقطه نظر سازه ای، اجرای بدون نقص آن را تضمین می کند.
دلایل استفاده از بلوک هوادار اتوکلاوی

ه ) شکل پذیری ساده بلوک های هوادار اتوکلاوی :

شکل پذیری ساده و یکنواخت بودن بلوک های هوادار اتوکلاوی امکان اجرای دیوارهایی با اشکال پیچیده را ممکن می سازد. بلوک ها را می توان بدون در نظر گرفتن جهت و شکل آن ها به یکدیگر متصل کرد، اجرای قوس هایی با زاویه بزرگتر از ۹۰ درجه را می توان بدون هیچ مشکل فنی اجرا کرد. یک دیوار با هر نوع پیچیدگی دارای پارامتر های یکسانی با دیوار های دیگر می باشد، که این یک مزیت بسیار عالی است.
دلایل استفاده از بلوک هوادار اتوکلاوی

چرا فرایند اجرا با بلوک هوادار اتوکلاوی آسان است؟

سادگی اجرای بلوک هوادار اتوکلاوی با ارزش افزوده بیشتر مشخص می گردد . تجربه نشان می دهد که حتی یک شخص کم تجربه، با نظارت صحیح، و مشروط به اجرای حداقل قوانین بنایی، می تواند با استفاده از بلوک هوادار اتوکلاو شده دیوار چینی کند. این امر توسط تعدادی داوطلب از یک موسسه بین المللی بنام “هبیتت ” برای ساخت یک بنای ساختمانی ” مسکن برای بشریت (مروت)” تایید گردیده است. “هبیتت” یک موسسه خیریه غیر دولتی است. هدف این موسسه کمک به خانواده هایی می باشد که برای ساخت بنای خود از امکانات محدودی برخوردار هستند. انتخاب بلوک هوادار اتوکلاو شده برای ساخت چنین بناهایی اتفاقی نیست. در سیستم های بلوک هوادار اتوکلاوی از ابزارها و تکنولوژی ساده استفاده می گردد که برای داوطلبانی که در اجرا شرکت می کنند بسیار مهم است. این داوطلبان مهارتی در عملیات بنایی ندارند. علیرغم آن همانگونه که مشاهده می شود، بلوک های هوادار اتوکلاوی این امکان را برای داوطلبان فراهم می سازد که یک طبقه ساختمان را در یک روز تمام کنند. کارهای این موسسه و داوطلبان، تاییدی بر آسان و دقیق بودن کار با بلوک های هوادار اتوکلاو شده می باشد که اجازه می دهد بنا با کیفیت بالا اجرا گردد. تقابل بین تئوری و عمل برای سازندگان بسیار جالب است. چیزی که در نهایت مشاهده می کنند این است که، کار کردن با بلوک هوادار اتوکلاوی بسیار ساده بوده و نیاز به آموزش رسمی و طولانی ندارد.
دلایل استفاده از بلوک هوادار اتوکلاوی

نتیجه گیری :

به کارگیری بلوک هوادار اتوکلاوی ،موجب سادگی ساختمان سازی می گردد.بنابراین استفاده از بلوک هوادار اتوکلاوی، موجب کاهش چشمگیر هزینه ها و صرفه جویی برای کارفرما و پیمانکار است. برای پیمانکار،سبب کاهش زمان اجرا و کاهش هزینه های اجرایی می گردد و برای کارفرما، افزایش دقت و سرعت در کار خواهد شد.