عمر مفید بتن

عمر مفید بتن

عمر مفید بتن

عمر مفید بتن

بتن ، از جمله مصالح ساختمانی که استفاده از آن به خاطر این که از دوام و مقاومت بالایی برخوردار است ، در میان مهندسین و معماران روایج یافته است . تمامی مصالح ساختمانی دارای عمر مفید می باشند که بتن نیز از این قائده مستثنی نمی باشد .عوامل متفاوتی بر عمر مفید بتن تاثیر گذار می باشد . در کل عمر مفید بتن و سازه های بتنی وابسته به آرماتورها و میلگردهای موجود در آن می باشد. به گونه ای که ، خوردگی این آرماتورها ، موجب افزایش سرعت تخریب بتن خواهد شد . عوامل مکانیکی ، فیزیکی و شیمیایی ، آسیب های وارده بر بتن ، در اثر رخ می دهد.

عمر مفید بتن

چه عواملی می توانند برعمربتن تاثیرگذارباشند ؟

تخریب یا به طور کلی آسیب رسیدن به بتن ، موجب کاهش چشمگیر عمر مفید آن خواهد شد . عوامل مختلف فیزیکی ، شیمیایی و مکانیکی می توانند بتن را دچار صدمه و آسیب دیدگی کنند با توجه به این که بتن دارای مقاومت و دوام بالایی می باشد .کلیه عوامل ذکر شده ، عمر مفید مصالح ساختمانی نظیر بتن یا بلوک های بتنی را کاهش می دهند . جهت افزایش عمر مفید بتن باید آسیب ها و عوامل به وجود آوردنده تخریب در بتن ، به طور مداوم کنترل شوند. امروزه دستگاه های مختلفی جهت کنترل و بررسی بتن وجود دارند که یکی از آن ها دستگاه اسکن آرماتور می باشد. این دستگاه به منظور تعیین و تشخیص خوردگی آرماتورها در بتن طراحی شده است.دستگاه کاربردی دیگر جهت انجام مقاوم سازی و افزایش عمر مفید بتن ، دستگاه الکتراسونیک می باشد. با استفاده از این دستگاه شما می توانید مقاومت بتن را مورد بررسی قرار دهید و علاوه بر این شما قادر هستید با این دستگاه ، عمق ترک های موجود در بتن را نیز تعیین کنید.

عوامل به وجود آورنده  آسیب در بتن شامل موارد نام برده در زیر می باشد :

بتن ممکن است در برابر عوامل مختلف دچار آسیب شود. از جمله عوامل اصلی که در آسیب بتن موثر است و نقش زیادی دارند عبارتند از:
۱) میزان زیادی آب در مخلوط بتن
۲) استفاده از طرح اختلاط غیر استاندارد و نامناسب
۳) به کار بردن سیمان بی کیفیت و سنگدانه های آلوده برای ساخت مخلوط بتن
۴) آب آلوده نیز می تواند در کیفیت بتن تاثیر بگذارد و به مرور زمان موجب آسیب رسیدن به بتن شود.
۵) از دیگر عوامل موثر بر آسیب دیدگی بتن ، انجام عملیات ویبراسیون ، به صورت نامناسب است.
۶) کیورینگ ناکافی از دیگر عوامل اصلی موثر بر آسیب در بتن می باشد.
۷) بر روی آرماتورها باید به اندازه کافی پوشش بتنی وجود داشته باشد زیرا در غیر این صورت به آرماتورها و در نتیجه بتن آسیب می رسد.
۸) قرار گرفتن بتن در معرض اسید
۹) وجود چرخه های یخ زدگی و ذوب
۱۰) تحمیل بار بیش از ظرفیتبتن
۱۱) بتن ریزی نامناسب و غیره
به منظور جلوگیری از بروز این مشکلات در بتن و نگهداری و حفاظت از آن ، جهت افزایش عمر مفید بتن ، باید از تست ها و آزمایش هایی که برای بررسی تخریب بتن طراحی شده اند ، استفاده کنید. به این آزمایش ها ، اصطلاحا ” آزمایش غیر مخرب بتن” نامیده می شود.