مزایای لیکا در سقف سازی و شیب بندی

مزایای لیکا در سقف سازی و شیب بندی

مزایای لیکا

مزایای لیکا در سقف سازی و شیب بندی

به منظور دستیابی به یک سیستم بهینه باید عوامل تاثیر گذار بر آن را از دید معماری و کار بردی ساختمان مورد توجه قرار داد . بر اساس این نیازمندی ها می توان پارامترهای مناسب سقف را نظیر مقاومت ، وزن عایق کاری و… به دست آورد . از آنجا که در یک سیستم سقف و کف ، عناصر سازه ای ( باربر ) و عناصر غیر سازه ای ( پر کننده ،عایق و…. ) در کنار هم عمل می کنند . توجه توام به ویژگی های هر دو گروه ، در میان وزن کم به عنوان یکی از ویژگی های مشترک در هر گروه مطرح است و نقش تعیین کننده ای در زمان کل اجزای باربر ساختمان دارد.

 

مزایای لیکا در سقف سازی :

۱) سقف بتن مسلح پیش ساخته و در جا
استفاده از دال بتنی یکپارچه ، یکی از روش های متداول پوشش سقف می باشد . مزایای مهم این پوشش می توان ایجاد مقاومت در برابر بارهای جانبی ، ایجاد پیوستگی بین اجزای بار بر ، کنترل لرزش های سقف مقاومت در برابرآتش سوزی و ایجاد سطح صاف برای اندورکاری را نام برد . استفاده از این قالب بندها یا پانل های سقفی پیش ساخته ، همچنین موجب افزایش دهانه فنی سقف می شود ، بنابراین وزن آن به طور مضاعف افزایش می یابد. در نتیجه کاربرد این پانل ها در دهانه های بزرگ فقط با استفاده از روش های پیش کشیدگی و پس گشیدگی امکان پذیر است، این روش ها نیز نیازمند هزینه اضافی و عوامل اجرایی مناسب هستند.
بنابراین استفاده از بتن لیکا یک راه حل مناسب برای کاهش وزن سقف و در نتیجه اقتصادی کردن طرح سقف است. با استفاده از فولادهای مسلح کننده می توان طرح پانل سقفی را متناسب با دهانه، بارگذاری و ضخامت سقف کنترل نمود. همچنین قابل ذکر است که پانل های بتنی دانه سبک نقش موثری در عایق کاری حرارتی کف ها دارند.
۲) سقف سبک با تیرچه و بلوک
سقف سازی با استفاده از تیرچه بلوک ترکیبی از دو روش بتن پیش ساخته و بتن درجاست. در این سیستم، بار سقف تولید تیرهای T شکل بتنی که از بتن ریزی تیرچه های پیش ساخته به دست می آیند، تحمل می شود .فضای خالی بین تیرچه ها با بلوک های سفالی یا بتنی پر می شوند و در انتها یک لایه بتن پوشش اجرا می گردد. بلوک به عنوان قالب دائمی برای گونه های جان تیر T شکل و نیز قالب ریزین تن پوشش درجا نیز مورد استفاده قرار می گیرد با توجه به حجم قابل ملاحظه پوشش یافته با بلوک سقفی، وزن بلوک ها در بار مرده سقف موثر خواهد بود. این موضوع اهمیت کاربرد بلوک سقفی سبک ساخته شده از بتن لیکا را نشان می دهد. اگر چه مقاومت بلوک در سیستم سازه ای سقف منظور نمی شود. اما بلوک ها باید قادر به تحمل ضربه های ناشی از حمل و نقل و نیز آمد و شد در زمان بتن ریزی باشند.بافت سطح زیر بلوک نیز باید برای اندود کاری مناسب باشد. بنابراین مقاومت، وزن کم، قابل حمل بودن، سهولت نصب و داشتن سطح مناسب برای اندود کاری از خواص مهم بلوک لیکا است.

مزایای لیکا در شیب بندی و کف سازی :

با دانه های لیکا ، عمر شیب بندی به بیش از ۵۰ سال می رسد ، در ضمن هزینه آن ۲۰% از روش های دیگر کمتر می باشد. ضخامت لایه های لیکا برای این منظور معمولا” بین ۳ تا ۱۰ سانتی متر است.علاوه بر شیب بندی بام از محصولات لیکا در کف سازی در زیر انواع کف پوش ها نظیر سنگفرش، سرامیک و … در طبقات می توان استفاده نمود و با نظر به پایداری شیمیایی لیکا (PH=7) و نداشتن مواد مضر شیمیایی می توان لوله های تاسیساتی را نیز از داخل این لایه عبور داد. روش اجرای شیب بندی با لیکا به راحتی انجام می گیرد. برای ایجاد پایداری بیشتر در لایه سبکدانه آن را با دوغاب سیمان ترکیب می کنند. به این منظور به ازای هر یکصد لیتر لیکا حدود ۱۶ کیلو گرم سیمان مصرف می شود. نکته ی مهم این است که باتوجه به عایق بودن لایه های لیکا می توان از ضخامت لایه های عایق حرارتی کم کرد و یا به طور کلی آن را حذف نمود.