مزایای کاربرد بتن سبک

مزایای کاربرد بتن سبک

مزایای کاربرد بتن سبک


مزایای کاربرد بتن سبک

در چند سال اخیر استفاده از بتن سبک به عنوان مصالح ساختمانی گسترش چشمگیری داشته است چرا که بهره گیری از آن مزایای زیادی از لحاظ فنی و اقتصادی برای مصرف کنندگان دارد. از جمله مزایای استفاده از بتن سبک شامل مواردی است که درزیر آمده است :
۱- استفاده از بتن سبک در ساختمان ، موجب كاهش بار وارد بر روي فونداسيون ، سبب كوچك تر شدن ابعاد آن ، كم تر شدن تعداد و كوچك تر شدن شمع ها و كاهش مقدار آرماتورهاي و در نتیجه آن اجراي سريع تر و آسان تر فونداسيون مي گردد .
۲- سبب كاهش بار مرده ساختمان و كوچك تر شدن اعضاء نگهدار مي شود .
۳- كاهش بار مرده ساختمان به طور مستقيم موجب كاهش نيروهاي لرزه اي وارد بر سازه مي گردد .
۴- با به کار گیری از مواد سبك نظیر بتن سبک می توان پل ها را گسترش داد یعنی عرشه پل را جهت تحمل ترافيك بيشتر عریض تر نمود بدون اين كه تغييري در سازه و يا فونداسيون پل ايجاد كنيم .
۵- از آن جایی که بتن سبكدانه دارای مقاومت مطلوبی در برابر آتش سوزي می باشند بنابراین مي توان حداقل ضخامت بتن توصيه شده در كف ها را کاهش داد.
۶- از آن جایی که حمل و نقل قطعات پيش ساخته با بتن سبک بسيار آسان می باشد بنابراین هزينه كم تري برای مصرف کنندگان در پی خواهد داشت .
۷- سبكدانه های تولید شده با بتن سبک نیز دارای ویژگی های منحصر به فردی نظیر سبك بودن به سبب شرايط خاص توليدي می باشد. این سبکدانه داراي مزاياي بسیاری هستند ، كه شامل :
الف ) به عنوان محصولي صنعتي از نظر كيفيت داراي يكنواختي مطلوبي مي باشد .
ب ) مانند سنگدانه هاي طبيعي محدوديتي از نظر معادن ندارد .
ج ) فاقد مواد زيان آوري است كه ممكن است در سنگدانه هاي طبيعي باشد و ph آن در حد نرمال و در حدود ۲/۷ مي باشد .
د‌) به علت قرار گرفتن در معرض حرارت بيش از ۱۲۰۰ درجه سانتي گراد فاقد مواد آلي مضر مي باشد . به دليل مذكور در بند بالا ،مقاومت مطلوبي در برابر شوك هاي حرارتي دارند .
۸- تولید بتن با استفاده از سبکدانه های با اين روش مي تواند به صورت سازه اي كاربرد داشته باشد . به اين منظور بايد از خمير سيمان با مقاومت بالا استفاده نمود و به همين دليل در توليد ايت نوع بتن سبك كه كاربرد سازه اي نيز دارد از ميكروسيليس وكاهنده هاي آب اختلاط و تركيبي از سنگدانه و سبك دانه استفاده مي شود .مقاومت بتن سبكدانه نيز با وزن مخصوص آن رابطه اي معكوس دارد .از ديگر خواص بتن سبكدانه مي توان به مواردي نظير مقاومت مطلوب در برابر آتش و همچنين يخ زدگي ،افت و نيز جمع شدگي بسيار پايين اشاره نمود .
۹- دوام بتن در برابر مواد شيميايي به دو عامل كيفيت و دوام خمير سيمان و دانه ها بستگي دارد ،دانه هاي ليكا از نظرشيميايي خنثي و پايدارند . آزمايشات انجام شده نشان داده است ph اين دانه ها حدود ۲/۷ است و دانه هاي ليكا از نظرشيميايي خنثي هستند .بنابراين اين نوع ماده فاقد هرگونه مواد خورنده و شيميايي مي باشند.
۱۰- سازگاري اين نوع بتن با محيط زيست ، مشابه بتن معمولي مي باشد . در صورت استفاده از مصالح سبك ليكا ، مقاومت حرارتي ديوارها دو تا سه برابر مي گردد كه اين افزايش مقاومت حرارتي در ديوارها ، براي واحد مسكوني دو طبقه معمولي ، به تنهائي صرفه جوئي حدود ۲۰۰ مترمكعب گاز در سال به همراه مي آورد .
۱۱- با استفاده انبوه از اين مصالح ، صرفه جوئي چشمگيری در سوخت هاي فسيلي در هر سال انجام می گیرد. علاوه بر آن به کار گیری از این نوع بتن در مناطق زلزله خيز ،موجب كاهش وزن مرده سازه ودر نتیجه آن كاهش نيروي زلزله می شود .
۱۲- از دیگر مزایای کاربرد بتن سبک این است که با بهره گیری از بتن سبک می توان ابعاد اجزاء سازه اي ساختمان را كوچك تر اختيار كرد و در مصرف مصالح سازه اي صرفه جوئي به عمل آورد . بنابراين ممكن است استفاده از مصالح سبك باعث كاهش هزينه تمام شده ساختمان نيز گردد.

منبع : http://iraac.net

پیوند : بتن ، بتن سبک ، بلوک سبک ، هبلکس