مزایا و معایب بلوک هبلکس

مزایا و معایب بلوک هبلکس و توضیحات کاملی درباره آن

مزایا و معایب بلوک هبلکس
هرچند درباره مزایا و معایب بلوک هبلکس هر چقدر صحبت کنیم مطلب بسیار است اما در این مقاله سعی شده است تا مزایا و معایب بلوک هبلکس به خوبی و کامل برای شما عزیزان شرح داده شود.
مزایای بلوک هبلکس به سه دسته اصلی ۱- مزایای فنی  2- مزایای اجرایی ۳- مزایای اقتصادی تقسیم می شود که توضیحات آن در زیر می باشد.

مزایای فنی بلوک هبلکس:

۱-کار کردن با بلوک هبلکس بسیار آسان است چرا که وزن سبکی دارد.
۲- بلوک هبلکس به راحتی اره شده و میخ در آن کوبیده می شود . در این بلوک ها می توان جای پریز یا کانال عبور سیم برق و لوله آب را ایجاد کرد.
۳-این بلوک ها از مقاومت بسیار مناسبی در برابرآتش برخوردار است .
۴- بلوک های هبلکس عایق گرما و سرما ، عایق صدا و بسیار مقاوم در برابر زلزله می باشند .
۵- طبق گواهی وزارت مسکن و شهرسازی ، بلوک هبلکس چسبندگی قابل توجهی با ملات سیمان ، ماسه , گچ و خاک دارد.

مزایای اجرایی بلوک هبلکس :

بلوک هبلکس وزن بسیار سبکی دارند که این مزیت ، موجب شده است که استفاده از این بلوک ها ، مورد تایید آیین نامه جدید محاسبه ایمنی ساختمان ها در برابر زلزله می باشد ؛ چرا که به کارگیری مصالح سبک وزن و با صرفه ، باعث افزایش ایمنی ساختمان می شود.محاسبات نشان داده است که ، یک متر مکعب بلوک هبلکس حدود ۶۰۰ کیلوگرم وزن دارد که برابر ۸۶۶ عدد آجر به وزن ۱۷۵۰ کیلوگرم می باشد که بیان گر این است که ، یک عدد بلوک ۲۰×۲۵×۶۰ هبلکس مطابق با ۴۶ عدد آجر است در صورتی که وزن  هر بلوک هبلکس ، برابر وزن ۱۰ عدد آجر  می باشد و حمل و استفاده از آن برای یک کارگر راحت بوده و سرعت کار آن را بالا می برد .

مزایای اقتصادی  بلوک هبلکس :

۱-با توجه به افزایش سرعت دیوار چینی و سرعت زیاد کارهای تاسیساتی ، با بهره گیری از بلوک های هبلکس درپروژه های ساختمان ، صرفه جویی چشمگیری در دستمزد صورت می گیرد.
۲- ملات مصرفی برای ساخت یک دیوار با بلوک هبلکس ، برابر ۲۵% ملات مورد نیاز برای ساخت همان دیوار با آجر می باشد . درصد سیمان مصرفی برای ملات بلوک هبلکس کمتر از آجر می باشد ، به طوری اگر ساخت یک دیوار با آجر به ۱۰۰ کیلوگرم سیمان نیاز داشته باشد ،برای ساخت همان دیوار با بلوک هبلکس، ۱۵ کیلوگرم سیمان مصرف می شود بنابراین موجب صرفه جویی قابل ملاحظه ای درمیزان ملات مصرفی می شود.
۳- دیوارهای ساخته شده با بلوک هبلکس وزن بسیار کمی دارند که این باعث کاهش ابعاد سازه می شود.
۴-به کارگیری این بلوک ها موجب صرفه جویی قابل ملاحظه ای در استفاده از آهن ، آرماتور و سازه های فلزی و بتنی می گردد . با توجه به این مزیت هزینه ها به طور چشمگیری کاهش می یابد.
۵- استفاده ازهبلکس به علت عایق گرما و سرما ، موجب صرفه جویی قابل ملاحظه ای در انرژی برای سرمایش و گرمایش ساختمان بعد از ساخت می شود.
۶- از مزیت های دیگر بلوک هبلکس این است که ضایعات آن به عنوان پوکه مورد استفاده قرار می گیرد در حالیکه ضایعات زیاد آجر عملاً بلا استفاده می ماند.

معایب بلوک هبلکس :

۱-عدم استحكام كافي و عدم اتصال مناسب به سازه :  بنا به تحقیقات انجام شده ، این محصول استحکام و پایداری مناسب و کافی در برابر فشار های جانبی نداشته و اتصال پایداری  ، به اسکلت ساختمان ندارد  . بلوک هبلکس معمولا برای اعضای غیر باربر ساختمان مورد استفاده قرار می گیرند . برای اینکه پایداری این بلوک ها را در برابر فشار بالا ببرند ، باید ضخامت بلوک ها را افزایش دهند ؛که موجب افزایش هزینه محصول و کاهش فضای مفید ساختمانی می شود .
 2- تولید غیر اقتصادی محصول : مواد اولیه برای تولید این بلوک ها ، سیلیس استخراج شده از معادن و خردایش  می باشد که تولید این محصول را غیر اقتصادی  می کند .
۳- نکاتی که باید برای استفاده از بلوک هبلکس رعایت شود: اولین نکته ، این بلوک قبل از استفاده باید کاملا خیس شود. دومین نکته ، ملات مصرفی  برای این بلوک ها ، باید با دقّت تهیه کرد ؛ سومین نکته : بعد از اتمام ساخت دیوار با این بلوک ها ، در صورت امکان به دیوارها آب داده شود، كه اين از مواردي است كه در هزينه و زمان اجرا تأثير مستقيم خواهد داشت.
امیدوارم با بیان و شرح مزایا و معایب بلوک هبلکس توانسته باشیم تا دانش علمی شما عزیزان را جهت آشنایی با این نوع بلوک ارتقاء ببخشیم.