مشخصات فنی بلوک NAAC (بتن هوادار اتوکلاو نشده)

مشخصات فنی بلوک NAAC (بتن هوادار اتوکلاو نشده)

مشخصات فنی بلوک NAAC

 

 بلوک NAAC

بلوک NAAC یا بلوک سبک گازی NAAC ، یک نوع بتن سبک متخلخل محسوب می شود که در صنعت ساخت و ساز مورد استفاده قرار می گیرد . بلوک NAAC از ترکیب ماسه بادی و سیمان پرتلند و گچ با آب و پودر آلومینیوم تولید می شود و جزء گروه بلوک‌های اسفنجی به شمار می آید . بلوک NAAC با آن که خاصیت دیگر بتن های متخلخل را دارد ، اما نحوه ساخت این بلوک متفاوت می باشد .

مشخصات فنی بلوک NAAC شامل موارد زیر می باشد :

۱-جرم حجمی خشک (چگالی- وزن مخصوص):
جرم حجمی (چگالی) از مهم ترین خصوصیات بتن هوادار اتوکلاو شده و نشده به حساب می آید که اکثر خواص فیزیکی بتن به آن وابسته است. جرم حجمی بلوک NAAC ، بین ۵۵۰ تا ۷۵۰ کیلوگرم بر متر مکعب می باشد.
۲- مقاومت فشاری:
به طور کلی مقاومت فشاری بتن هوادار اتوکلاو شده ونشده ، بین ۱ تا ۲٫۵ مگا پاسکال می باشد که برای اندازه گیری آن از نمونه های مکعبی ۱۰ سانتیمتری استفاده می شود .
۳- جمع شدگی ناشی از خشک شدن:
کم بودن جمع شدگی ناشی از خشک شدن در بلوک NAAC به این علت است که طی این فرایند سیلیکات کلسیم هیدراته می شود بنابراین خواص ثابت می ماند. خاصیت کم بودن جمع شدگی ناشی از خشک شدن از تفاوت های عمده بین این بلوک و بتن کفی به حساب می آید که مانع جداشدن پلاستر و نازک کاری از بلوک ها می شود .
۴- مدول ارتجاعی:
مدول الاستیسیته بلوک NAAC یا بتن هوادار اتوکلاو نشده ، بین ۱۵۰۰ تا ۳۰۰۰ مگا پاسکال می باشد که این خاصیت در بتن هوادار اتوکلاو شده و نشده یکسان است.
۵- مدول گسیختگی (مقاومت کششی در خمش):
مدول گسیختگی بتن هوادار اتوکلاو شده و نشده که بلوک NAAC نیز نوعی بتن های هوادار اتوکلاو نشده می باشند ،معمولا بین ۱۰ تا ۳۰ درصد مقاومت فشاری آن است.
۶- عایق بندی حرارتی:
هدایت حرارتی کم ، از مشخصات فنی بلوک NAAC  و یکی از مزایای مهم  استفاده از این محصول به حساب می آید که رابطه مستقیمی با جرم حجمی دارد به طوری که با افزایش وزن مخصوص(چگالی) ، هدایت حرارتی افزایش می یابد.
۷- مقاومت در برابر آتش:
درجه آتشپادی برابر است با تعداد ساعاتی که عضو بتواند در برابر آتش استاندارد مقاومت کند. بتن هوادار اتوکلاو شده و نشده دارای عملکرد مناسبی در برابر آتش می باشند . مقاومت بالای محصول در برابر انتقال حرارت ، یکی از دلایل اصلی عملکرد مناسب در مواجهه با آتش، است. آب موجود در ساختار کریستالی بلوک NAAC ، اثر مثبتی در انتقال حرارت دارد و همچنین بافت متخلخل آن ، امکان خروج بخار آب از بتن را ، بدون ایجاد صدمه و پکیدن سطح فراهم می آورد.بلوک NAAC به علت دارا بودن خاصیت مذکور برای کانالهای انتقال حرارت نیز مورد استفاده قرار می گیرد .