ویژگی های بلوک CLC یا بلوک سبک بتنی سلولار

ویژگی های بلوک CLC یا بلوک سبک بتنی سلولار

 ویژگی های بلوک CLC

 

ویژگی های بلوک CLC شامل موارد ذکر شده در زیر می باشد :

۱-سبکی بلوک CLC
چگالی  یا جرم حجمی بلوک CLC  بین ۷۰۰ تا ۷۵۰ کیلوگرم بر مترمربع  (در حدود وزن چوب) می باشد .با توجه به این چگالی ، وزن بلوک CLC نسبت به بتن معمولی بیش از ۳ برابر کاهش می یابد بنابراین با به کار گیری این بلوک ها در ساختمان ، ابعاد فونداسیون و اسکلت کاهش می یابد. از آن جایی که نیروی وارده به ساختمان در اثر زلزله نسبت مستقیم با وزن سازه دارد ؛ در نتیجه استفاده از این بلوک ها ، موجب کاهش چشمگیر وزن سازه ها و افزایش قابل توجه مقاومت ساختمان در برابر زلزله می گردد .
۲-فاق و زبانه در بلوک CLC
یکی از ویژگی های بلوک CLC این است که هم به صورت ساده و هم همراه با فاق و زبانه تولید می شود. بلوک CLC دارای فاق و زبانه موجب می شود که در محل نصب دو بلوک در کنار یکدیگر اتصال مکانیکی مناسب تری برقرار گردد . بنابراین فاق و زبانه در بلوک CLC ، باعث اتصال بهتر دو بلوک و ارتقا ایزولاسیون حرارتی دیوار می شود .
۳-مقاومت در برابر ترک و ریزش بلوک CLC
این نوع بلوک به دلیل نوع ساختار و دارا بودن الیاف ، ترک خوردگی و ریزش در اثر ضربه و تغییرات دمایی در بلوک CLC بسیار نادر می باشد. یکی از تفاوت های این بلوک با  بلوک های بتن گازی AAC و محصولات مشابه ، وجود این مشخصه در بلوک CLC می باشد .
۴-عایق حرارتی
این بلوک ها به دلیل تخلخل و وجود تعداد بسیار زیاد حباب های زیر هوای محبوس شده در آنها جز برترین مصالح عایق حرارتی و برودتی در ساختمان می باشند. عایق بندی حرارتی ساختمان در مبحث ۱۹ مقررات ملی آمده است و این محصولات در ضخامت های متعارف این الزامات را بخوبی پوشش می دهند. پایین بودن ضریب انتقال حرارت نسبت به بتن معمولی و الزامات مبحث ۱۹ را پوشش می دهد.
۵-عایق صوتی
امروزه عایق بندی صوتی ساختمان از اهمیت ویژه ای برخوردار است چرا که ساختمان ها در کنار یکدیگر و فشرده می باشند و منابع ایجاد نویز تشدید یافته است .این ویژگی یکی از موضوعات مورد بحث در مبحث ۱۸ مقررات ملی ساختمان است. از آن جایی که بلوک CLC، یکی از انواع بتن های هوادار متخلخل می باشد و وجود تخلخل به عنوان عامل جذب صورت شناخته شده است بنابراین به کار گیری از این محصولات در دیوارهای داخلی و محیطی ساختمان به خوبی به عنوان عایق های صوتی عالی به کار می روند.
۶-صرفه اقتصادی و سرعت در اجرای بلوک CLC
با توجه به این که ابعاد بلوک CLC نسبت به آجر بزرگ تر است و می توان از ملات نازک و یا چسب جهت نصب این بلوک ها استفاده کرد ؛ بنابراین استفاده از آن موجب کاهش هزینه اجرا نسبت به مصالح سنتی می شود . عدم نیاز به گچ و خاک و رابیس در صورت اجرای صحیح این بلوک ها ، باعث می شود که کار ساخت و ساز با سرعت بیشتری پیشرفت کند و قیمت تمام شده به ازای هر متر مربع دیوار، کم تر از آجر و سایر مصالح سنتی  خواهد شد.
۷- مقاومت در برابر آتش
مقاومت در برابر شعله از مباحث مهمی است که در انتخاب بلوک های جدا کننده در ساختمان ،اهمیت فراوانی دارد. مقاومت بلوک در شرایط آتش سوزی و یا زلزله موضوع بسیار مهمی می باشد چرا که پایین بودن این مشخصه باعث تخریب و ریزش مصالح شده و خسارت جبران ناپذیری را به دنبال خواهد داشت. بلوک CLC دارای الیاف و تخلخل بالا می باشد که باعث خروج گازهای حاصل از افزایش دما گردیده و مقاومت به شعله را به نحو چشم گیری افزایش می دهد.
 ۸-نصب سریع و آسان
ابعاد بزرگ بلوک CLC باعث افزایش نزدیک به ۳ برابر، سرعت اجرا نسبت به  آجر معمولی می شود و کار با آن مشابه کار با آجر و به سادگی آن می باشد .