ویژگی های فوم بتن

ویژگی های فوم بتن

ویژگی های فوم بتن 


ویژگی های فوم بتن در ذیل به طور کامل شرح داده شده است :

۱- مزایای اقتصادی فوم بتن :
فوم بتن یا بتن سبک کفی دارای وزن سبک و مقاومت مطلوبی می باشد و با توجه به کاربرد آن ، از لحاظ اقتصادی ، موجب کاهش چشمگیر هزینه های ساختمان می شود ؛ چرا که با استفاده از آن , وزن اسكلت فلزی و دیوارها و سقف كاهش یافته و در ضمن سبب كاهش هزینه فونداسیون و پی در ساختمان می گردد . سبک بودن این نوع بتن با عث سبك تر شدن ساختمان می شود ، بنابراین در صورت وقوع زلزله خسارات كمتری را متوجه آن می سازد.
۲- آسان بودن حمل و نقل و نصب قطعات پیش ساخته:
هزینه حمل و نقل قطعات پیش ساخته با فوم بتن در مقایسه با قطعات بتنی سنگین ، کمتر می باشد و نصب قطعات آن نیز به علت سبكی ، بسیار ساده تر است . اجرای هر نوع نازك كاری به راحتی روی پوشش فوم بتن انجام می شود و علاوه بر آن چسبندگی مطلوبی با سیمان و گچ دارد.
۳- خصوصیات عالی در مقابل یخ زدگی و فرسایش ناشی از آن و مقاومت در برابر نفوذ رطوبت و آب:
تخلخل فراوان در قشرهای سطحی فوم بتن سبب کاهش ایجاد شكاف های موئین و درز در سطح آن شده بنابراین اگر پوشش فوم بتن با ضخامت كافی مورد استفاده قرار گیرد در مقابل خطر نفوذ باران و رطوبت مقاومت مطلوبی خواهد داشت.
۴- عایق صوتی
از دیگر ویژگی های فوم بتن ، مقاومت بالای بتن در مقابل صدا می باشد .بتن سبک به علت دارا بودن این خاصیت ، برای استفاده در دیوار اطاق ها و پارتیشن ها در مقایسه با مصالح مشابه مناسب تر است. به عنوان مثال بتن سبك با دانستیه kg/m3 800 با ضخامت ۸ سانتی متر دارای عایق صوتی حدود ۳۲ دسی بل در فركانس ۵۰۰ می باشد. بتن های استفاده شده در سقف و كف با ضخامت ۵ سانتی متر نیز دارای مقادیر صوتی بسیار مناسبی می باشند . واضح است كه استفاده از ورقه های عایق صوتی مثل فرش و كف پوش ، موجب بهبود این خصیصه می شوند.
۵- عایق برودتی :
فوم بتن در مقابل آتش فوق مقاومت فوق العاده ای دارد . به عنوان مثال قطعه ای از نوع فوم بتن با وزن ۷۰۰ الی ۸۰۰ كیلوگرم در متر مكعب كه حداقل ۸ سانتی متر ضخامت داشته باشد به راحتی تا ۱۲۷۰ درجه سانتی گراد را تحمل می کند و تقریباً در هر دانسیته ای غیرقابل احتراق است. بتن سبك كفی دارای ضریب حرارتی بسیار مطلوبی است به طوری که در هوای گرم و یا سرد انتقال حرارت به طبقات و یا واحدهای مجاور بسیار ناچیز خواهد بود. همین عامل موجب کاهش مصرف سوخت می شود . در حقیقت بتن سبک با دانسیته ۶۰۰ در مقایسه با آجر حدود ۶ برابر و در مقایسه با بتن معمولی بیش از ۹ برابر ضریب انتقال حرارتی کمتری دارد.