پودر آلومینیوم چیست و کاربردهای ویژه آن در صنعت

پودر آلومینیوم چیست و کاربردهای ویژه آن در صنعت

پودر آلومینیوم چیست 

 آلومینیوم چیست :

آلومینیوم، فلزی نرم و سبک اما قوی به حساب می آید .این عنصرجزء دسته عناصر شیمیایی است و علامت AL  ، نشان دهنده آلمینیوم در جدول تناوبی  می باشد . عدد اتمی این عنصر شیمیایی ۱۳ است . رنگ آلومینیوم نقره ای و کاملا انعطاف پذیر می باشد .این عنصر معمولا به صورت سنگ معدن بوکسیت یافت می شود . آلومینیوم ، از نظر کیفیت و ارزش ، کاربردی ترین فلز بعد از آهن می باشد .مهم ترین ویژگی آن ، مقاومت در برابر اکسیداسیون،مقاوم در برابر زنگ خوردگی، چکش خواری ، وزن کم و قدرت آن می باشد . در صنعت برای تولید میلیون ها محصول مختلف از آلومینیوم استفاده می شود و عنصر مهمی در جهان اقتصاد به شمار می آید .
در صنعت هوانواردی و سایر مراحل حمل و نقل ، سازه هایی که با آلومینیوم تولید می شود ، نقش مهمی دارند و هم چنین برای تولید سازه هایی  دارای وزن کم ، پایداری و مقاومت لازم ، استفاده از آلومینیوم حائز اهمیت است.

پودر آلومینیوم چیست :

پودر آلومینیوم ،حالت فیزیکی آلومینیوم به صورت پودر و به رنگ خاکستری می باشد. این ماده ، جزء دسته مواد نامحلول است و نقطه ذوب آن ۶۶۰ درجه سانتی گراد و نقطه جوش آن ۲۴۶۷ درجه سانتی گراد می باشد . پودر آلومینیوم ، برای تولید بسیاری از انواع مواد منفجره ، وسایل آتش بازی و محصولات الکتریکی کاربرد فراوان و نقش مهمی دارد .

کاربردهای پودر آلومینیوم شامل :

۱-از این ماده در صنعت حمل و نقل جهت ساخت اتومبیل ها ، هواپیماها ، کامیون ها ، کشتی ها ، ناوگان های دریایی و راه آهن و غیره ، مورد استفاده قرار می گیرد.
۲- پودر آلومینیوم در بسته بندی قوطی ها ، فویل ها و غیره  ، کاربرد دارد .
۳- در ساختمان سازی ، جهت ساخت درب ، پنجره ، دیوار پوش ها و غیره ، از این ماده استفاده می کنند.
۴- جهت تولید کالاهای با دوام مصرف کننده نظیر وسایل برقی خانگی ، وسایل آشپزخانه و غیره ، از پودر آلومینیوم استفاده می کنند .
۵- این ماده در خطوط انتقال الکتریکی به علت وزن سبک آن ، مورد استفاده قرار می گیرد.
۶- ماشین آلات اکسید آلومینیوم (آلومینا) در صنعت شیشه سازی ، به طور طبیعی و به صورت کوراندوم ، سنگ سباده ، یاقوت و یاقوت کبود ، کاربرد دارد .
۷- از ماشین آلات اکسید آلومینیوم به صورت یاقوت و یاقوت کبود ، در لیزر برای تولید نور هم نوسان استفاده می کنند .
۸- با توجه به این که آلومینیوم با انرژی زیادی اکسیده می شود بنابراین از آن  در سوخت موشک های با سوخت و دمازا ، مورد استفاده قرار می گیرد .