چسب بتن چیست ؟ کاربرد آن

چسب بتن چیست ؟ کاربرد آن

چسب بتن

چسب بتن چیست ؟

یکی از افزودنی‌های بتن که امروزه در ساختمان سازی دارای کاربرد گسترده ای می باشد ، چسب بتن است. معمولا این چسب بدون نیاز به افزودن آب، کاملاً هموژن بوده وموجب افزایش مقاومت کششی، خمشی و همچنین دوام بتن، گچ و آهک می شود. از مهم ترین خواص آن، افزایش چسبندگی بتن می باشد.

چسب بتن چیست ؟ کاربرد آن

توضیح فنی چسب بتن

چسب بتن در ترکیب با بتن و ملات‌های ساخته شده از جمله سیمان و آهک سبب افزایش مقاومت کششی و مانع از ایجاد ترک در ملات می‌شود. همچنین  قابلیت استفاده با گچ را نیز داراست وسبب بالا بردن کارائی و حالت خمیری و روانی بتن و ملات تازه می شود.
چسب بتن ، مقاومت خمشی بتن تا حداکثر ۵۰% ، افزایش می‌دهد، همچنین استفاده از آن منجربه افزایش چسبندگی و مقاومت سایشی بتن می‌شود و با کاهش نفوذ آب و مواد شیمیایی‌ و افزایش مقاومت، تأثیر چشمگیری‌ درمقابل یخبندان و یخ زدن بتن و ملات دارد، هم چنین درافزایش مقاومت محصولات سیمانی در محیط‌های قلیائی شدید مرطوب ، تاثیرگذار می باشد.

نحوه استفاده از چسب بتن :

نحوه استفاده از چسب بتن این گونه است که ابتدا آن را با آب مخلوط و رقیق کرده و سپس با شن و ماسه و سیمان مخلوط می‌کنند‌. هر چقدر ضخامت بتن کمتر باشد و نیروی بیشتری بر آن وارد شود‌، مصرف چسب بتن بیشتر می‌شود‌. بنابراین در این حالت باید قبل از چسباندن ملات جدید‌، یک لایه محلول چسب بتن به سطح زیرین مالیده شود.
میزان مصرف چسب بتن به میزان ۵% الی ۲۰% وزن سیمان مصرفی‌، به بتن اضافه باید کرد. نگهداری چسب بتن، چسب بتن در درجه حرارت C˚۵ + تا C˚۳۰ نگهداری شود.

چسب بتن چیست ؟ کاربرد آن

ویژگی‌ها و تأثیرات چسب بتن

چسب بتن ، سبب تولید چسبندگی قابل توجهی در بتن یا ملات می شود که ازمهم ترین خواص آن است که خود عامل افزایش چسبندگی بتن یا ملات جدید در حال اجرا است. همچنین چسب بتن‌، نفودناپذیری بتن و ملات را کاهش می دهد که این سبب آب بند بودن آن نیز می‌شود و مانع از ترک خوردن و باد کردن بتن می‌شود‌. به همین علت استفاده از چسب بتن سبب افزایش مقاومت فشاری و بالا رفتن عمر مفید سازه می‌شود. چسبندگی بالا به بتن حدوداً ۴ برابر ملات سیمان‌، سبب بهبود مقاومت شیمیایی، مقاومت سایشی‌، ‌مقاومت کششی و فشاری می‌شود. با به کارگیری چسب بتن ، علاوه برافزایش انعطاف پذیری بتن ، دوام آن نیز بهبود می‌یابد.

موارد کاربرد چسب بتن

۱) بیشترین کاربرد آن مربوط به کارهاى تعمیراتى می شود چرا که این افزودنى با ملات، مخلوط هماهنگ وهمگنى تشکیل می‌دهد و مانع تراوش آب و تفکیک دانه‌هاى ریز و درشت مى‌شود.
۲) در پروژه‌های تعمیراتی کاربرد دارد ، چرا که میزان چسبندگی بتن به سطح قدیمی را به مقدار قابل توجهی افزایش می‌دهد.
۳) با چسب بتن می توان آسیب دیدگی سطحی و عمقی سازه‌های بتنی را ترمیم نمود. این ویژگی چسب بتن‌، هنگام نما‌سازی بر روی بتن قدیمی نیز کاربرد دارد.
۴) موجب افزایش میزان چسبندگى بتن تازه را با ملات قدیمى‌تر می شود .
۵) از ویژگی های دیگر چسب بتن جلوگیری ازایجاد ترک در بتن و تبله کردن وافزایش عمرسازه‌های بتنی است.
۶) ترمیم آسیب دیدگی کانال‌های آب‌
۷) کف سالن‌های صنعتی‌، باند فرودگاه‌ها، سدها‌،
۸) پایه پل‌ها و ستون‌ها
۹) برای آب بندی بتن، منابع و استخر‌های بتنی‌
۱۰) برای ترمیم و تعمیر آسیب دیدگی‌های سطحی و عمقی سازه‌های بتنی که در خشکی بوده ‌یا اینکه با رطوبت در تماس هستند‌.
۱۱) برای نماسازی برروی بتن قدیمی
۱۲) برای ساخت ملات‌های ترمیمی و قدیمی یا بتن خود تراز شونده
۱۳) برای کف‌سازی و پرکردن درز‌های ساختمانی و ساخت و ترمیم سطوح بتنی