کاربرد لیکا در محیط زیست

کاربرد لیکا در محیط زیست

کاربرد لیکا در محیط زیست 

کاربرد لیکا در محیط زیست :

نقش لیکا در حفاظت از محیط زیست:

۱- فرآورده‌های لیکا ، خصوصا دانه لیکا، به خاطر داشتن خصوصیات مهمی نظیر تخلخل، عایق بودن و … می‌توانند جایگزین مناسبی برای بسیاری از مواد معدنی مورد استفاده در حفاظت از محیط زیست باشند.
۲- ویژگی‌ها ی لیکا به طور مستقیم یا غیرمستقیم در حفاظت از محیط زیست نقش اساسی دارند. به عنوان مثال ، ‌نوفه یکی از آلاینده‌های مهم محیط زیست است که با کاربرد مصالح جدیدی که عایق صوت می باشند می توان آن را کاهش داد و یا حتی کاملاً از محیط حذف نمود. درنتیجه کاربرد فرآورده‌های لیکا در اجزای دیوار و سقف ساختمان و یا در اطراف واحدهای تولید نوفه نقش مؤثری در حفاظت از این آلودگی دارد.
۳- همچنین عایق بودن لیکا ، سبب صرفه‌جویی در مصرف انرژی و در نتیجه سوخت می‌گردد و از این راه به کاهش تولید آلاینده‌ها کمک می‌نماید.
۴- استفاده از لیکا در پالایش فاضلاب ، از موارد کاربرد لیکا در محیط زیست می باشد.
۵- کاربرد لیکا در کشاورزی اثر این مصالح را در حفاظت از خاک و آب بیان می‌کند.
۶- برای دفن زباله‌های هسته‌ای با تشعشع کم، اغلب از بتن همراه با مؤنت موریونیت استفاده می‌شود. استفاده از لیکا در این بتن، سبب می‌شود تا محیط متخلخل و مناسبی برای جایگیری ذرات مونت موریونیت ایجاد شود.
۷- از آن جایی که مواد حفاظت کننده محیط زیست، باید عاری از هرگونه مواد مضر باشند . دانه‌های لیکا به دلیل دوام و پایداری مناسب در برابر مواد شیمیایی و PH نزدیک به ۷، هیچ گونه اثر مخربی بر طبیعت ندارند. از سوی دیگر ماده اولیه تولید این دانه‌ها، رس، یک ماده کاملاً طبیعی و سازگار با محیط زیست می باشد و با نظر به اینکه برای تولید لیکا، هیچ ماده افزودنی دیگری به جز هیدروکربورها و مواد آلی، به کار نمی‌رود، درنتیجه فرآیند تولید آن کم ترین اثر مخرب را بر طبیعت دارد و فرآورده نهایی نیز سازگار با طبیعت است.

کاربرد لیکا در محیط زیست

 

نقش لیکا در پالایش فاضلاب :

در چند سال اخیر کاربرد سیستم‌های بیوفیلمی به عنوان یکی از پیشرفته ترین روش‌های تصفیه فاضلاب رواج یافته است.
۱) دانه‌های لیکا ، به عنوان ساپورتی مناسب درانواع بیوفیلترهای تصفیه فاضلاب می باشد.
۲) دانه‌های لیکا با تخلخلی برابر ۷۳ الی ۸۸ درصد و سطح ویژه‌ای در حدود ۵۵۰ مترمربع بر متر مکعب، محیطی مناسب برای رشد میکروارگانیسم‌ها را در حجمی محدود فراهم می‌آورند.
۳) پوکه‌های لیکا در برابر نور خورشید مقاوم بوده و تیرگی آن‌ها باعث جلوگیری از نفوذ نور و فراهم آوردن محیطی مناسب برای رشد باکتری‌های نیتریفایر می‌گردد.
۴) این دانه‌ها دارای دانسیته‌ای کمتر از ۵۵۰ کیلوگرم بر متر مکعب بوده و به آسانی بر روی سطح مایعات شناور خواهند شد.
۵) جرم حجمی بالای ذرات رس(ذرات تشکیل دهندة دانه‌های لیکا) موجب می‌گردد تا در صورتی که بخشی از ذرات در اثر سایش از توده جدا شوند به آسانی و بدون نیاز به مخازن ته نشینی در کف راکتور ته نشین شده و سبب آلودگی پس آب خروجی و افزایش ذرات جامد شناور نمی شود.
۶) با نظر به آن که  دانه‌های لیکا، عایق حرارتی مناسبی می‌باشند توانایی ایجاد شرایط مناسب به منظور رشد بیوفیلم را در فصل زمستان دارا می‌باشند و با پر نمودن فضای مخازن و راکتورها توسط این دانه‌ها می‌توان انرژی حرارتی جذب شده در فصل تابستان را تا زمان قابل توجهی ذخیره نمود.
۷) دانه‌های لیکا با داشتن بافت سلولی منحصر به فرد خود، نوسانات کم آبی و یا پرآبی را کنترل نموده و سیستم را در مقابل شوک‌های هیدرولیکی جریان تا حدی حفظ می‌نمایند.
۸) خلل و فرج موجود در سطح دانه‌های لیکا موجب رشد مناسب توده‌های بیولوژیکی شده و در اثر سایش آکنه‌ها با یکدیگر، جدا شدگی این توده از سطح پوکه‌ها روی نخواهد داد.