بلاگ هبلکس

آشنایی با انواع بتن و کاربرد آن ها

در حوزه ساختمان سازی و پروژه های عمرانی , برای ساخت بناهای مختلف از انواع بتن استفاده می کنند . برای آشنایی با انواع بتن و کاربرد آن ها در این مقاله همراه ما باشید .

سبک سازی

سبک سازی یکی از موضوعات جدید در مهندسی عمران و حوزه ساختمان سازی است . سبک سازی یعنی کاهش وزن تمام شده ساختمان توسط جدیدترین تکنیک ها و ابزارهای ساختمان سازی و عمرانی .

فناوری سبک سازی به منظور افزایش سرعت در روند ساخت , افزایش عمر مفید ساختمان , مقاومت بنا در برابر حوادث ناگهانی نظیر زلزله وکاهش آسیب ها و صدمات ناشی از آن است .

به کمک این فناوری مشکلاتی مانند : زمان طولانی اجرای طرح و کاهش هزینه های ساخت با استفاده عملی از روش ها و مصالح و ابزارهای ساختمانی جدید , حل می شود .

برای استفاده از این فناوری ابتدا باید عوامل سنگین شدن وزن ساختمان را دانست . پس از شناخت  و آگاهی کامل نسبت به وزن تمام شده ساختمان و بنا , می توان از فناری سبک سازی استفاده کرد .

فناوری سبک سازی به دو بخش تقسیم می شود :

  • سبک کردن اجزای ساختمان
  • سبک کردن سازه ساختمان

که این دو بخش تمامی مباحث مربوط به فناوری سبک سازی و جدیدترین تکنیک های رایج در باره وزن مناسب برای ساختمان را شامل می شود . موضوعاتی مانند : آشنایی و شناخت مصالح سبک در ساختمان سازی چه در داخل کشور و چه در خارج از کشور و نحوه استفاده از آن تکنولوژی , ارزیابی میزان کارایی مصالح و همچنین میزان تاثیری که مصالح نو در کاهش وزن ساختمان دارند , کاهش هزینه , کاهش زمان اجرا

مصالح سبک

مصالحی که وزن آن ها از نمونه موجود در بازار کمتر باشد و در صورت استفاده از آن ها به کاهش وزن ساختمان کمک کنند . مصالح سبک شامل :

مصالح سبک سازه ای - مصالح سبک غیره سازه ای - و سیستم ها است .

بتن سبک

بتن سبک همان طور که از نامش پیداست وزن کمی نسب به بتن های معمولی دارد . به علاوه از لحاظ اندازه و ابعاد از بتن های معمولی کوچک تر است . به دلیل ساختار مهندسی شده آن عایق صوت و حرارت است ولی عایق خوبی برای رطوبت نیست . برای نصب و اتصال آن ها باید از متخصصان این حوزه کمک گرفت .

از بتن های پلیمری سبک بیشتر در تهیه قطعات پیش ساخته و  برای نماسازی ساختمان ها و کارهای تزئینی استفاده می شود .

بتن های سبک پلیمری علاوه بر مزایای زیادی که نسبت به بتن معمولی دارد , قدرت مقاومت فشاری بالاتر و نفوذ پذیری کم , رنگ پذیری , امکان پذیرش طرح های مختلف و امکان تولید در ضخامت های کم را دارا است.

استفاده از بتن سبک پلیمری به کاهش بار مرده ساختمان بسیار کمک می کند و سرعت در اجرای ساخت را بالا می برد .

در مقاله های دیگر بخوانید : بلوک هبلکس چیست ؟

بتن مسلح چیست؟

بتن نوعی سنگ است که توسط انسان ساخته و تولید می شود . مقاومت فشاری بتن بالا است و مقاومت کششی آن بسیار ضعیف است . به دلیل پایین بودن مقاومت کششی ایده "بتن مسلح" مطرح شد .

بتن یکی از پرمصرف ترین مصالح ساختمانی در سرتاسر دنیاست . اما نیاز به ساخت سازه هایی با ارتفاع بلند و مقاوم , با ابعاد کوچک و طول عمر بالا منجبر به ساخت بتن مسلح شد .

بتن مسلح مقاومت فشاری 21 پاسکال دارد و درمقابل عواملی مثل یون های کلر و یخبندان دوام فوق العاده ای دارد .

پس از انجام آزمایش های بسیار بر روی بتن مسلح , به ویژه آزمایش کشش بر روی نمونه استوانه ای با طول 581 میلی متر که توسط نوعی میلگرد فولادی که در مرکز قرار داد , بررسی هایی درباره تاثیر و قطر میلگرد , نسبت ضخامت به پوشش بتن بر روی میلگرد , بر رفتار ترک خوردگی بتن در کشش بتن مسلح انجام شده است.

بتن مسلح توسط یک باغبان فرانسوی در سال 1850 اختراع شد .

امروزه از بتن مسلح در مواردی مثل دال های بتنی , ستون ها , قاب ها و ... استفاده می شود .

آشنایی با انواع بتن و کاربرد آن ها

فرو بتن (concrete ferro) بتنی است که توسط آهن و یا فولا تقویت شده باشد .

آرمه بتن (arme beton) اولین بار توسط یک مهندس فرانسوی به نام گویگنت برای ساخت بناهای متفاوت استفاده شد.

 

هبلکس تهران تولید کننده بلوک سبک AAC چسب بلوک سبک

درباره ما

تهران هبلکس دلیل موفقیت خود را در این مدت توجه به خواسته و نیاز مشتری می داند به گونه ای که احترام به مشتری و مشتری مداری محور تلاشهای این شرکت بوده است، سعی ما بر این است که بلوک هبلکس و چسب هبلکس را به مناسبترین قیمت روز بازار عرضه کنیم

تلفن های تماس:

09126388196

021-22449923