بلاگ هبلکس

آثار مخرب نانو مواد در مصالح ساختمانی

آثار مخرب نانو مواد در مصالح ساختمانی

برای آشنایی با آثار مخرب نانو مواد در مصالح ساختمانی ین مقاله را تا انتها بخوانید :

نانو تکنولوژی و استفاده از آن درمحیط زیست

با پیشرفت روز افزون علم نانو مواد , متخصصان سعی می کنند به دلیل مزیت های آن , از این تکنولوژی در صنایع مختلف استفاده کنند .

استفاده از تکنولوژی نانو موجب توسعه فناوری های سبز , تولید و انتقال محصولات زائد , و کاهش خصوصا مواد سمی می شود و به کاهش آلودگی های زیست محیطی کمک بسیار زیادی می کند . بنابراین شناخت اثرات نانو تکنولوژی بر روی محیط زیست و در پی آن سلامت انسان بسیار حائز اهمیت است .

تکنولوژی نانو تاثیرات زیادی بر دوام پذیری منابع طبیعی دارد . و منجر به تغییرات بسیار زیادی در استفاده و بهره وری از منابع طبیعی , انرژی , پساب و کاهش آلودگی شده است .

همچنین به کمک این فناوری های جدید امکان بازیافت و استفاده مجدد از مواد و انرژی و حتی منابع آبی نیز فراهم می شود . این چرخه های بازیافت , علاوه بر کاهش هزینه های اقتصادی , وابستگی به منابع جدید انرژی و ذخایر نفتی را محدود می کند .

نانو مواد در مصالح ساختمانی

پای تکنولوژی نانو در صنعت ساخت و ساز نیز به میان آمده است . در سال های اخیر مصالح و مواد ساختمانی زیادی به واسطه این تکنولوژی تولید و عرضه شده است .

آثار مخرب نانو مواد در مصالح ساختمانی

علاوه بر مزایای بسیار زیادی که این مواد دارند , اما دارای معایبی نیز هستند که در دست مطالعه و تحقیق است . به صورت کلی تلاش بر آن است که به دلای زیر , از تماس مستقیم افراد با این مواد پیشگیری شود .

1-    امکان نفوذ این مواد از طریق تنفس , منافذ پوست و ناخن باعث آسیب رسانی به بدن می شود .

2-    این مواد باعث آسیب رسانی به عمر مفید بنا می شود .

3-    نانو ذرات به دلیل ساختار فیزیکی و شیمیایی شان به عنوان یکی از آلاینده های سمی امکان آسیب رسانی بر اعضای بدن را دارند .

حتما مطالعه کنید : مزایای ساختمان سازی با  بلوک هبلکس

انواع مصالح نانوفسفر

یکی از مزایای که نانو تکنولوژی در صنعت ساخت و ساز دارد علاوه بر ارتقاء کیفیت و عملکرد مصالح , در حفظ و ذخیره انرژی بسیار موثر است . موضوع صرفه جویی در مصرف انرژی موضوع تازه ای نیست و اخیرا به یکی از دغدغه های انسانی نیز تبدیل شده است . زیرا درصد بسیار بالایی از انرژی هر ساله توسط صنعت ساخت و ساز مصرف می شود .

نانو مواد مورد استفاده در صنعت ساخت و ساز

نانو موادی که در صنعت ساخت و ساز کاربرد دارند به شرح زیر است :

نانو لوله های کربنی

این نانو لوله ها قادرند که خاصیت حرارتی و مکانیکی سرامیک را افزایش دهند . همچنین می توانند مقاومت مکانیکی را بالا برده و از ساییدگی آن پیشگیری کند .

  • نانو لوله های تک جداره : در این نانو لوله ها فقط از یک دیواره کربن گرافیتی استفاده شده است .

  • نانو لوله های دو جداره: در این نوع لوله ها از 2 یا چند صفحه گرافیتی استفاده می شود .

نانو ذرات مس

نانو ذرات مس می توانند موجب مقاومت استیل درمقابل زنگ زدگی و خورندگی شوند . همچنین جوش پذیری استیل را بالا می برند و موجب فرم دهی و شکل پذیری آن می شوند .

نانو عایق پتویی

ورود نانو عایق پتویی نوعی انقلاب در عایق کاری به حساب می آید . شکل ظاهری این عایق به شکل پتو بوده و از الیاف منحصربفرد و سیلیکازل طی یک روند خاص در دما و فشار بحرانی با استفاده از تکنولوژی نانو تهیه می شود . نوعی عایق منعطف با ضخامتی در حدود میلی متر است که بسیار سبک نیز است . این عایق در بازه زمانی 265- درجه سانتی گراد تا 650 درجه سانتی گراد به عنوان یک عایق حرارتی و برودتی مورد استفاده قرار می گیرد .

نانو ذرات اکسیدآهن

مواد نانو ذرات اکسید آهن موجب افزایش تراکم بتن و افزایش مقاومت در برابر فرسایش می شود .

رنگ نانو عایق

رنگ نانو عایق توانسته به کمک فناوری نانو , در عین برآورده کردن مسائل زیست محیطی , عایق کاری حرارتی با پوشش لایه نازک همراه با حفظ از خورندگی و مقاومت در برابر رطوبت و رشد کپک و قارچ به وجود آورد  . استفاده از رنگ های نانو در ساختمان می تواند تا حدود 40% موجب کاهش هزینه های مصرفی در رابطه با انرژی شود . همچنین باعث افزایش طول عمر آن ها نیز می وشد .

 

هبلکس تهران تولید کننده بلوک سبک AAC چسب بلوک سبک

درباره ما

تهران هبلکس دلیل موفقیت خود را در این مدت توجه به خواسته و نیاز مشتری می داند به گونه ای که احترام به مشتری و مشتری مداری محور تلاشهای این شرکت بوده است، سعی ما بر این است که بلوک هبلکس و چسب هبلکس را به مناسبترین قیمت روز بازار عرضه کنیم

تلفن های تماس:

09126388196

021-22449923