بلاگ هبلکس

بتن چیست؟- آشنایی با انواع بتن

بتن چیست؟-آشنایی با انواع بتن

بتن چیست؟ آشنایی با انواع بتن - بتن متداول ترین و پرمصرف ترین مصالحی است که در صنعت ساخت و ساز در سرتاسر دنیا از آن استفاده می شود. به دلیل تحمل فشاری بالا از این ماده در انواع ساخت و ساز ها استفاده می شود. بتن به دلیل پیشرفت تکنولوژی و نیاز انسان به سازه های مختلف با استحکام بیشتر, بوجود آمد. برای آشنایی بیشتر در ادامه همراه ما باشید:

بتن چیست؟

بتن ماده ای متشکل از سه ماده اصلی آب, ماسه و شن,  وسیمان پرتلند است. توجه داشته باشید که سیمان و بتن با هم متفاوت است. در واقع سیمان یکی از مواد اصلی تشکیل دهنده آن به حساب می آید.

اصولا سیمان به شکل پودر است و هنگامی که با آب و شن و ماسه مخلوط شود, بتن تولید می شود.

مواد اصلی تشکیل دهنده

همان طور که گفتیم بتن از آب, سیمان پرتلند و شن و ماسه ( سنگدانه ) تشکیل می شود. در ادامه قصد داریم به توضیح آن ها بپردازیم:

آب

آب برای واکنش های شیمیایی با سیمان نیاز است که کارایی بتن به میزان آب مصرف شده بستگی دارد. مقدار آبی که در ساخت آن استفاده می شود, باید متناسب با سیمان مصرفی باشد. که به آن نسبت آب به سیمان گفته می شود. هر چقدر میزان نسبت آب به سیمان کم باشد مقاومت بتن بالاتر رفته و نفوذ پذیری آن کاهش می باید.  

سیمان پرتلند

محصول ترکیب آب و سیمان, یک ماده چسبناک است. این ماده باعث چسبیدن شن و ماسه به یکدیگر می شود.

شن و ماسه ( سنگدانه )

سنگدانه استفاده شده در بتن حاوی ذرات ریز و درشت شن و ماسه است.

انواع بتن

برای آشنایی با انواع بتن در ادامه همراه باشید:

بتن با مقاومت عادی

بتن های عادی دارای مقاومتی بین 10 الی 40 مگا پاسکال هستند. زمان شکل گیری اولیه آن ها بین 30 الی 90 دقیقه است. البته این زمان به موقعیت آب و هوایی بسیار بستگی دارد.

ساده

مواد سازنده اصلی نوع ساده آب, شن و ماسه و سیمان است. در این مدل ها از هیچ گونه میلگرد و یا آرماتوری استفاده نشده است. و وزن آن ها چیزی در حدود 2200 الی 2500 کیلوگرم بر متر مکعب است. همچنین تحمل مقاومتی آن ها بین 200 الی 500 کیلوگرم بر سانتی متر مربع است.

مسلح

بتن های ساده کشش مقاومتی کمی دارند. بنابراین با مسلح کردن آن توسط آرماتور, می توان مقاومت کششی آن ها زیاد کرد.

پیش تنیده

به تکنیک کشیدن آرماتور ها قبل از بارگذاری سرویس, بتن پیش تنیده گفته می شود. از این مدل در پروژه های بزرگ که نیاز به تحمل مقاومتی زیاد هستند استفاده می شود.

پیش ساخته

می توان قطعات مختلف یک ساختمان را از قبل در کارخانه ای ساخت و سپس در زمان احتیاج آن ها را به محل پروژه انتقال داد. مثل بلوک های بتنی

بلوک های سبک

بلوک هایی که وزن بسیار کمتری نسبت به بقیه دارند. تقریبا وزنی معادل کمتر از 1920 کیلوگرم بر متر مکعب. استفاده از مصالحی که حاوی سنگدانه هستند باعث کاهش وزن سازه می شوند.

بتن با وزن مخصوص زیاد

بتن های با وزن زیاد به طور مخصوص برای پروژه های خاص تولید می شود. وزن آن ها چیزی در حدود 3000 الی 4000 کیلوگرم بر متر مکعب است. به عنوان مثال از آن ها در ساخت نیروگاه ها و ساخت پروژه های مشابه استفاده می شود.

هوازایی شده

با هوادار کردن بتن ها مقاومت آن را در برابر یخ زدگی, چرخه های ذوب و یخ پی در پی افزایش می دهند.

پلیمری

در ساخت بتن های پلیمری همان طور که از نامش پیداست از پلیمر استفاده می شود. برای ساخت آن بجای سیمان از پلیمر استفاده می کنند. و شن و ماسه به واسطه همین پلیمر به هم می چسبد.

پر مقاومت

برخی از بتن ها مقاومت بسیار زیاد, در حدود 40 مگاپاسگال دارند. برای ساخت آن ها نسب آب به سیمان باید به عدد 0.35 برسد.

خود تراکم

بتن خود متراکم با وزن خودش متراکم شده است و دیگر نیازی به لرزش و ویبره ندارد.

پاششی یا شاتکریت

یک تفاوت اصلی که بتن شاتکریت با بقیه دارد, نحوه نصب و اجرای آن است. شاتکریت ها را به ناحیه سطحی آرماتورهای آماده به کمک نازل می پاشند. توجه داشته باشید که هرچقدر فشار هوای نازل بالاتر باشد, عملیات تراکم بسیار بهتر انجام خواهد شد.

مطالب مفید بیشتر: برای نحوه اجرای بلوک هبلکس و آشنایی با آن روی کلمه "بلوک هبلکس" کلیک کنید. 

هبلکس تهران تولید کننده بلوک سبک AAC چسب بلوک سبک

درباره ما

تهران هبلکس دلیل موفقیت خود را در این مدت توجه به خواسته و نیاز مشتری می داند به گونه ای که احترام به مشتری و مشتری مداری محور تلاشهای این شرکت بوده است، سعی ما بر این است که بلوک هبلکس و چسب هبلکس را به مناسبترین قیمت روز بازار عرضه کنیم

تلفن های تماس:

09126388196

021-22449923