بلاگ هبلکس

مزایای ساخت سازه با بتن در چیست؟

مزایای ساخت سازه با بتن در چیست؟

در گذشته از چوب برای ساخت خانه ها استفاده می شد. اما با پیشرفت زندگی و شهرنشینی, هزینه ساخت ساختمان با چوب در شهرها بسیار زیاد می شود, کما اینکه ابعاد چوب ها برای ساخت ساختمان های بزرگ مناسب نیست. برای ساخت ساختمان ها, از فولاد یا بتن استفاده می شود که از لحاظ استفاده و انتخاب اغلب بتن را انتخاب می کنند. ساخت سازه با بتن نسبت به فولاد دارای مزایایی است.

علل برتری بتن نسبت به فولاد

دلایل برتری و ساخت سازه با بتن به نسبت فولاد را در ادامه با هم بررسی می کنیم:

از نظر مهندسی

به لحاظ مهندسی, فلز در محیط مرطوب به مرور دچار خورندگی می شود که این مورد در بتن اتفاق نمی افتد. همین امر باعث برتری بتن نسبت به فولاد و ساخت سازه با بتن است.

تعمیرات

از ویژگی های بتن آن است که بتن به هیچ وجه خورده نمی شود. و جالب آن که با مرور زمان مقاوم تر نیز می شود. ساخت سازه با بتن اساسا به تعمیر نیاز ندارد. در حالیکه سازه های فولادی در محیط های مرطوب و دریایی خورندگی دارند و در نهایت نیازمند تعمیرات هستند.

مقاوم دربرابر حریق

در مناطق دریایی, حریق می تواند به دمایی برسد که بنای فولادی به شکل دائمی آسیب ببیند. و در نتیجه تهدید بزرگی برای ساکنین به شمار بیاید. اما بتن نوعی عایق است به شمار میاید و تحمل حرارتی بسیار بالایی دارد. بنابراین ساخت سازه با بتن بهتر از فولاد است.

از بین بردن ارتعاش

کمترین ارتعاش در سازه ها و ماشین آلات در ساخت یک بنا, علاوه بر آن که از نظر امنیت انسان ها باید مورد توجه باشد, از لحاظ موفقیت سازه نیز باید مهم باشد.

بتن های سبک ساختمانی چیست؟

قطعات بتنی به دلیل آن که نسبت به اعضای فولادی مقاومت کمتری دارند, دارای ابعاد بزرگتری هستند. بنابراین در ساخت سازه با بتن بیشتر بار ساختمان را بار های مرده تشکیل می دهد. بتن سبک بهترین و مناسب ترین جایگزین برای بتن معمولی است. و در نتیجه باعث کاهش وزن ساختمان می شود. هرچند که میزان تحمل و مقاومت فشاری نهایی به نسبت بتن معمولی تا حدودی کمتر است. به دلیل همین ویژگی ها هزینه ساخت سازه با بتن سبک کمی گران تر از بتن معمولی است.

اغلب با کاهش بار مرده و بالابردن مقاومت بتن در برابر آتش و حریق و خاصیت عایق بودن, هزینه های ناشی از تمهیدات ویژه در ساخت سازه با بتن سبک به ازای هر متر مکعب جبران می شود.

در اصل کاهش بار مرده سبب کاهش ابعاد پی سازه, کاهش عرض پی های زیرین دیوار, کاهش ابعاد ستون ها  و تیرها و کاهش ضخامت سقف ها نیز می شود.

مواردی که گفته شد موجب ایجاد هزینه های بسیاری می شود.

تولید بتن سبک

راه های متفاوتی برای تولید بتن های سبک وجود دارد. که سه گروه از آن ها قابل تشخیص است:

روش اول

نوع اول, بتن سبکدانه باساختاری یکپارچه است که برای تولید آن از سبکدانه های معمولی استفاده می شود. از کاربرد های این بتن می توان به

  • بتن سازه ای
  • بتن غیر سازه ای
  • عایق حرارتی

اشاره کرد.

روش دوم

در این روش با وارد کردن حجم زیادی از فضای خالی درون بتن, تولید می شود که  با نام های "بتن هوا دمیده", "بتن کفی", "بتن گازی" موجود است. در برخی موارد در این مخلوط ها سبکدانه نیز اضافه می شود.

روش سوم

در این روش با حذف ریزدانه از بتن, بتن جدید را تولید می کنند. که موجب ایجاد تخلخل زیاد در بتن می شود. معمولا از درشتدانه برای تولید این بتن ها استفاده می شود اما استفاده از ریزدانه بهتر است به دلیل آن که وزن بتن را کم می کند. در این صورت عایق به شکل بهتری عمل می کند. بتن سبک طبق تعریف استاندار جهانی, باید وزن مخصوص این بتن به شکل محسوسی کمتر از وزن مخصوص بتنی باشد که با سنگدانه های شکسته شده و یا طبیعی ساخته شده است.

وزن مخصوص این بتن ها اغلب بین 1400 الی 1900 کیلوگرم بر مترمکعب است. کمترین تحمل و مقاومت فشاری آن ها چیزی در حدود 17 نیوتن بر میلی متر مربع است. البته در مناطق زلزله خیر استاندارد حداقل تحمل فشاری باید 28 نیوتن بر میلی متر مربع باشد.

 

مطالب مفید خواندنی: میزان جذب رطوبت در بلوک هبلکس و فرمستون

هبلکس تهران تولید کننده بلوک سبک AAC چسب بلوک سبک

درباره ما

تهران هبلکس دلیل موفقیت خود را در این مدت توجه به خواسته و نیاز مشتری می داند به گونه ای که احترام به مشتری و مشتری مداری محور تلاشهای این شرکت بوده است، سعی ما بر این است که بلوک هبلکس و چسب هبلکس را به مناسبترین قیمت روز بازار عرضه کنیم

تلفن های تماس:

09126388196

021-22449923