بلاگ هبلکس

معرفی جامع پایایی بتن حجیم

معرفی جامع پایایی بتن حجیم

پایایی بتن چیست؟

پایایی بتن, به مقاومت و دوام بتن در مقابل شرایط جوی, هوا زدگی, سایش و فرسایش, عوامل شیمیایی خورنده و هر نوع فرآیندی که موجب تخریب بتن شود, گفته می شود.

بتن های حجیم باید به گونه ای طراحی و تولید شوند که مقاومت فشاری لازم را در مرور زمان حفظ کند. و موجب کاهش کیفیت اولیه سازه نشوند که درنهایت کارفرما مجبور به پرداخت هزینه های زیاد برای عملیات ترمیم یا بازسازی سازه شود. 

عوامل کاهنده پایایی بتن حجیم

در ادامه به عواملی که موجب کاهش پایایی بتن حجیم می شوند اشاره کوتاهی خواهیم داشت:

انجماد و ذوب آب در بتن حجیم

اگر پایایی بتن بالا باشد, زمانی که مرتب در معرض رطوبت و هوای سرد و گرم قرار می گیرد, آسیب کمتری می بیند. درحالیکه که اگر پایایی آن کم باشد با یخ زدن رطوبت در هوای سرد و آب شدن آن در هوای گرم باعث آسیب و تخریب بتن می شود. برای افزایش پایایی بتن در مقابله با این مشکل رعایت نکات زیر پیشنهاد می شود:

  • از مصالح مصرفی باکیفیت در ساخت بتن استفاده شود.
  • تدابیری برای ایجاد حباب های هوا به مقدار لازم در بتن اتخاذ شود.
  • نسبت آب به سیمان, با در نظر گرفتن عدم آسیب به عملیات, کاهش داده شود.
  • انتقال, تهیه, اجرا, عمل آوری و محافظت بتن به روش مناسب و صحیح صورت گیرد.

 عوامل شیمیایی خورنده

یکی از مهمترین دلایل افزایش پایایی بتن حجیم در برابر خورندگی مواد شیمیایی اسیدی, افزایش سیمان و کاهش نسبت آب به سیمان است.

اگر ابعاد عملیات بزرگ باشد مانند ساخت سدها, افزایش سیمان به دلیل ترک های حرارتی توصیه نمی شود. در این مواقع باید برای افزایش پایایی بتن حجیم, از مواد افزودنی با پایه سیلیسی مانند پوزولان به جای اضافه کردن سیمان استفاده کرد.

سایش و فرسایش

گاهی سطوح بتن های حجیم سازه های هیدرولیکی, مانند حوضچه آرامش در سدها و سرریزها, درگیر فرآیند سایش و فرسایش می شوند که باید با تدابیر مناسب از وقوع این اتفاق ها جلوگیری کرد.

خوردگی فولاد و سایر اقلام مدفون در بتن

به طور کلی بتن قادر است که با ایجاد محیط قلیایی با PH بالا, از خورندگی فولاد و سایر اقلام مدفون در خمیر سیمان محافظت کند.

برای مثال در بتن آرمه حجیم, برای حافظت از آرماتورها در مقابل خورندگی, حداکثر میزان یون کلرید قابل حل در آب در بتن سخت 28 روزه, نباید از آیین نامه ملی تجاوز کند.

 واکنش قلیایی سنگدانه ها

گاهی سنگدانه های خاصی با اکسید قلیایی سیمان واکنش می دهند. که در نهایت منجر به انبساط بتن می شود. اگر این انبساط در حضور رطوبت و یا محیط مرطوب اتفاق بیفتد, بتن تحت فشارهای داخلی ترک می خورد. 

 در نتیجه بتن آسیب می بیند. که این آسیب دیدگی موجب آسیب دیدن قسمت های دیگر و بیرونی بتن می شود.

برعکس این روند نیز اتفاق می افتد و آسیب دیدگی هایی که از سطح بیرونی شروع می شوندباعث تخریب بتن از درون می شوند.

 ضوابط ویژه برای افزایش پایایی بتن در شرایط مختلف

برای افزایش پایایی بتن در شرایط مختلف بهتر است اقدامات زیر انجام گیرد:

 استفاده از مواد حباب ساز

بهتر است برای افزایش پایایی بتن در برابر یخبندان, بالا رفتن کارایی بتن, افزایش حجم خمیر بتن, کاهش آب مخلوط بتن و کاهش نسبت آب به سیمان از مواد حباب ساز استفاده شود.

 محدودیت نسبت آب به سیمان

به طور کلی نسبت آب به سیمان نباید از 0.45 کمتر باشد. نسبت آب به سیمان تمامی بتن های حجیم که به طور دائم و یا حتی به طور متناوب با آب دریا در تماس هستند, باید تقریبا 0.05 از مقادیر جدول زیر کمتر باشد.

مطالب مفید خواندنی: میزان جذب رطوبت در بلوک هبلکس و فرمستون

 

هبلکس تهران تولید کننده بلوک سبک AAC چسب بلوک سبک

درباره ما

تهران هبلکس دلیل موفقیت خود را در این مدت توجه به خواسته و نیاز مشتری می داند به گونه ای که احترام به مشتری و مشتری مداری محور تلاشهای این شرکت بوده است، سعی ما بر این است که بلوک هبلکس و چسب هبلکس را به مناسبترین قیمت روز بازار عرضه کنیم

تلفن های تماس:

09126388196

021-22449923