هبلکس چیست,بلوک هبلکس,بلوک هبلکس چیست

هبلکس چیست,بلوک هبلکس,بلوک هبلکس چیست

هبلکس چیست,بلوک هبلکس,بلوک هبلکس چیست

هبلکس اسم برندی است که در اروپا برای نوعی از بتن هوادار اتوکلاوی ساخته شده است. مواد تشکیل دهنده این بلوک شامل آهک و ماسه سیلیسی و سیما و آب و همچنین پودر آلومینیم می باشد. برای ساخت بلوک هبلکس، مواد مذکور با هم مخلوط شده و این مواد را در قالب های مخصوص ریخته می شود. این مواد درون قالب به دلیل پف کردن، بالا می آید و حالتی شبیه کیک به خود می گیرد. بعد از این مرحله، قطعات را در ابعاد و اشکال موردنظر برش می دهند سپس آن ها را با فشار بخار در اتوکلاو فرآوری می کنند.

مشخصات بلوک هبلکس:

وزن بلوک هبلکس: ۶۰۰ کیلوگرم برای هر متر مکعب

میزان مقاومت فشار بلوک هبلکس: بین ۳۰ تا ۳ کیلوگرم سانتیمتر مربع

قالب های بلوک هبلکس، در ابعاد ۱۵/۳ متر مکعب بسته بندی می کنند، حمل و نقل این بلوک ها از طریق جرثقیل از نوع فکی و همچنین تریلی به آسانی انجام می گیرد که این روش بسیار مقرون به صرفه است. لازم به ذکر است که هر تریلی کفی ۳۵/۲۸ متر مکعب معادل ۹ پالت را می تواند بارگیری کند

هبلکس

هبلکس چیست,بلوک هبلکس,بلوک هبلکس چیست

بلوک هبلکس

هبلکس چیست,بلوک هبلکس,بلوک هبلکس چیست

نکاتی در مورد بلوک هبلکس:

۱-

وزن اين بلوک در حدود ۵۰۰ كيلوگرم بر هر مترمكعب است كه حدود ۲۵ درصد وزن آجر سنتي است. توليد پنل‌هاي ديواري اقدام مهمي است كه توسط شركت ما در ارتباط با سبک سازی و سریع سازی براي اولين بار صورت گرفته كه اكنون وارد مقوله بازاريابي آن شده‌ايم. ما با استفاده از اين پنل‌ها، فضاي ۲۵ متري را كمتر از ۵ ساعت احداث مي‌كنيم. اين پنل‌ها در طول ۵ متر و عرض ۲۰ و ۱۵ سانتي‌متر، با ارتفاع ۶۰ سانتي‌متر توليد مي‌شود. بنابراين با ۵ عدد از اين پانل‌ها مي‌توان يك ديوار را اجرا كرد كه با توجه به صیقلی بودن سطوح نيازي به گچ و خاك و سيمان حداقل در مراحل اوليه نداریم. البته چون اين كار براي نخستين بار در كشور اجرا مي‌شود، ما در حال همكاري با مركز تحقيقات راه، مسكن و شهرسازي هستيم تا بتوانيم جزئيات اجرايي را از آنها بگيريم اما متأسفانه با وجود تلاش‌هاي فراوان هنوز پاسخي دريافت نكرده‌ايم.

۲-

با توجه به سطح صاف و صیقلی بلوک هبلکس نسبت به سایر مصالح (در صورت اجرای صحیح دیوارها به اندودی بیش از ۱ الی ۲ سانتیمتر نیاز نخواهد بود) یعنی در هر طرف نیم الی یک سانت.

۳-

قالب های تولیدی را بامازوت، اندود می کنند تا در مرحله ریخته‌گری چسبندگی ایجاد نشود.

۴-

از ديگر مزایای اين محصول مي‌توان به عايق بودن در برابر گرما، سرما و رطوبت اشاره كرد. بر اساس آمار، مصرف انرژی‌ در كشور ما نسبت به اروپا حدود سه برابر بوده كه اين مسئله به خاطر عايق نبودن ساختمان‌هاي ماست. ضريب انتقال حرارت در آجر فشاري ۸۱/۱ است كه اين ضريب در سفال ۵۲/۱ مي‌باشد درحالی‌که اين رقم در بلوك‌هاي هبلكس ما در حدود صفر است. مزيت ديگر اين محصول سرعت اجراي بالا به دلیل طول و عرض آن است. به طور مثال سرعت ساخت يك تيغه ۱۰ سانتي‌متري با آجر با يك تيم اجرايي حدود ۱۷ متر است ولي با بلوك‌هاي ما به حدود ۴۵ متر مي‌رسد. بنابراين اين سریع سازی باعث صرفه‌جويي در پرداخت حق‌الزحمه عوامل اجرايي مي‌گردد. علاوه بر اين در حدود ۲۰ درصد بار مرده ساختمان كاهش مي‌يابد.

۵-

-پودر اکسید آلومینیوم مورد استفاده با دانه بندی تعریف شده و مخصوصی می‌باشد.

۶-

-بتن سبك گازي (هبلكس) همگوني كامل با انواع ملات (ماسه ،سيمان ، گچ ، خاك ، و……… ) را دارد.
-ملات مصرفي از آب كافي برخوردار باشد.
-پس از اجراي كامل ديوارها جهت اجراي صحيح پلاستر بايد سطح ديوارها آب پاشي شود و فاصله بين مرطوب كردن ديوارها و انجام عمليات مورد نظر از يك ساعت تجاوز كند.
-بدليل خواص مكانيكي و ترموفيزيكي متفاوت مصالح ساختماني از بكار بردن همزمان بلوك هبلكس با ساير مصالح ساختماني مانند آجر ، بلوك سفالي ، بلوك سيماني و در ديوارها خوداري شود.
-جهت برش قطعات ميتوان از وسايلي مانند تيشه و اره چوب بري ، شيارزن و ………… استفاده نمود.
-بمنظور نصب وسايل بر روي ديوار (قاب عكس ،تابلو و …..) ميتوان از پيچ و رول پلاك استفاده نمود.
-بمنظور نصب تاسيسات مكانيكي و الكترونيكي به راحتي توسط يك دستگاه برش (فرز) ميتوان مسير عبور را در داخل بلوكها تعبيه نمود.

۷-

ضریب اصطکاک بین بلوکهای هوادار اتوکلاو شده که با ملات نازک کار شده است m=۱/۰ضریب اصطکاک بین بلوکهای هوادار اتوکلاو شده بدون ملات m=۰/۷۵۹ جذب آب

۸-

در موقعیت کنونی بتن سبک یا هبلکس بهترین ماده برای ساخت ساختمان های کوچک و بزرگ مسکونی، خدماتی، صنعتی و کشاورزی بویژه در مناطق زلزله خیز می‌باشد.

۹-مصالح امن تر مصالح بهتری هستند. از آنجاکه اجزای تشکیل دهنده بتن هوادار اتوکلاوشده رضوی را مواد طبیعی معدنی تشکیل می دهند، نه تنها آتش زا نیست، بلکه نسبت به دیگرمصالح ساختمانی مقاومت بیشتری در برابر آتش دارد و گاز مضر تولید نمی کند. بتن هوادار اتوکلاوشده رضوی قادر است در برابر دمای شدید، تا ۱۲۰۰ درجه سانتیگراد مقاومت کند. یک دیوار ۱۰ سانتیمتری غیر باربر رضوی دارای ارزش UL (درجه آتشپادی) برابر با ۴ ساعت می باشد که این عدد بیش از الزامات سخت ترین استانداردهای موجود ساختمانی است. سیستم بتن هوادار اتوکلاوشده رضوی بهترین شرایط را جهت ایمنی ساکنین و جلوگیری از تلفات جانی و مالی فراهم می سازد.

۱۰-

جهت اجرای هبلکس استفاده از ملات های آماده و مخصوص هبلکس که عمدتاً بر دو پایه پلیمری سیمانی هستند توصیه می شود ، این ملات ها با توجه به دستور کارخانه ی سازنده آماده و با کاردک شانه ای به ضخامت حدوداً ۲ میلیمتر بر روی رج های افقی و قائم بلوک استفاده می گردند، در صورت استفاده از چسب پایه سیمانی ، رطوبت دهی بلوک تا زمان گیرش نهایی ملات الزامی است ، بهتر است بعد از اجرای دیوار با همان ملات چسب ، کلیه ی درزهای افقی و عمودی بندکشی گردد.

۱۱-

یکی از مزایای مهم استفاده از این محصول، هدایت حرارتی کم آن است که رابطه مستقیم با جرم حجمی دارد. با افزایش وزن مخصوص هدایت حرارتی افزایش می یابد. جدول زیر مقادیر هدایت حرارتی اندازه گیری شده بر اساس استاندارد انگلستان ( BS۸۷۴:Part۲ ) را نشان می دهد.

۱۲-

مرحله نهایی کار مرحله قالب ریزی مواد است که مواد مخلوط شده در داخل قالب هایی که هر کدام تقریبا ۳ متر معکب گنجایش دارند ریخته می‌شوند.