بلاگ هبلکس

برای آشنایی با نانو رس و نانو سیلیس و کاربرد آن ها در ادامه همراه ما باشید :

کاربرد مواد نانو در صنعت بتن

به دلیل ساختار هیدراته شده سیمان و وجود حفره های ریز درون آن , با استفاده از نانو ذرات , مثل نانو رس و نانو سیلیس می توان این حفره های بسیار ریز را در خمیر سیمان پر کرد . با این کار مقاومت و دوام بتن بسیار افزایش می یابد .

نانو رس

خالص کردن رس از ناخالصی های معدنی را , نانو رس می گویند . اندازه ذرات صفحه ای نانو رس , معمولا کوچکتر از 2 میکرون است . باید حتما حداقل یکی از ابعاد صفحه در حد نانومتر باشد . خواص فیزیکی و شیمیایی جامدات , بستگی به اندازه و شکل ذرات میکروسکوپی تشکیل دهنده اش دارد . مخصوصا مواد مورفولوژیکی کوچکتر از 1 میکرون .

ویژگی های نانو رس

 • بهبود رفتار مکانیکی مانند : مقاومت در برابر جذب و نفوذ کلرید ها
 • ایجاد بتن خود متراکم
 • کاهش نفوذپذیری و افت در بتن

اثرگذاری رس بر روی سیمان اتفاق جدیدی نیست . در اغلب کاربردها از رس کلیسینه استفاده می شود . اغلب مطالعات بر روی رس طبیعی کلیسینه نشده انجام شده است و به این دلایل اهمیت زیادی دارد :

 • به خاطر آب دوستی ذرات رس
 • کنترل کردن مقدار آب مورد نیاز در کامپوزیت های رس سیمان

کاربرد نانو رس

 

صنایع

کاربرد

صنایع خودرو

مخازن سوخت، بانک بنزین، سپر­ها، پانل­ های داخل و خارج

ساختمان

انواع پروفیل ­ها و قطعات اکستروژن و پانل­ ها

صنایع الکترونیک

انواع مدار چاپی و قطعات الکترونیکی

صنایع بسته بندی

مخازن نگه داری مواد، بطری­ ها و فیلم­ ها

داروسازی

تولید نانوداروها، حاملین دارو، رهاسازی کنترل شده دارو­های جدید

صنایع تولید محصولات آرایشی بهداشتی

تولید محصولات ضداشعه ماورای بنفش

محیط زیست

تصفیه پساب­ های صنعتی

 

نانو سیلیس

نانو سیلیس اصطلاحا به معنای کوتوله است . اما در اصل , مقیاس نانو متر , یک میلیاردم یک متر است . نانو سیلیس یعنی موادی که یک بعد فضایی در بازه 1 الی 100 نانومتر دارند .

دلیل اهمیت نانو سیلیس ها آن است که این مواد باعث افزایش استحکام مکانیکی در رزین های کامپوزیتی شده اند . تاثیر ذرات نانو سیلیس بر استحکام و صافی سطح است . البته از نانو سیلیس در حوزه های غیر ساخت و ساز , مانند : پزشکی , دارو رسانی , عکس برداری و ... استفاده می شود .

ویژگی های نانو سیلیس

به دلیل خواص منحصر بفردی این ماده , در حوزه بتن بسیار اهمیت دارد .

 • خاصیت پوزولانی نانو سیلیس موجب بهبود خواص مکانیکی و همچنین افزایش دوام بتن شده
 • کاهش ترک های بوجود آمده ناشی از هیدراتاسیون سیمان
 • افزایش دوام در برابر آسیب های سولفات و آب های اسیدی
 • افزایش مقاومت نهایی با استفاده از سوپر روان کننده های بتن
 • کاهش تحرک یون های کلر و در پی آن کاهش عمق نفوذ کلر در بتن

کاربرد نانو سیلیس

 • پر کننده تقویتی بتن و سایر مصالح ساختمانی
 • یک پلتفرم پایدار و غیر سمی برای کاربردهایی در زمینه زیست پزشکی مانند برگردان دارویی و تشخیص درمانی
 • مقاوم در برابر اشعه UV
 • در ساخت جوهر چاپ، شیشه و سرامیک خود تمیز شونده و ...
 • ساخت و تولید لوازم آرایشی از جمله کرم ضدآفتاب، و انواع کرم‌های پوستی و…

 

مطالب مفید خواندنی : برای اطلاع از مزایای ساختمان سازی با بلوک هبلکس , آشنایی با چسب هبلکس و کاربرد های آن کلیک کنید .

 

برای آشنایی با آثار مخرب نانو مواد در مصالح ساختمانی ین مقاله را تا انتها بخوانید :

نانو تکنولوژی و استفاده از آن درمحیط زیست

با پیشرفت روز افزون علم نانو مواد , متخصصان سعی می کنند به دلیل مزیت های آن , از این تکنولوژی در صنایع مختلف استفاده کنند .

استفاده از تکنولوژی نانو موجب توسعه فناوری های سبز , تولید و انتقال محصولات زائد , و کاهش خصوصا مواد سمی می شود و به کاهش آلودگی های زیست محیطی کمک بسیار زیادی می کند . بنابراین شناخت اثرات نانو تکنولوژی بر روی محیط زیست و در پی آن سلامت انسان بسیار حائز اهمیت است .

تکنولوژی نانو تاثیرات زیادی بر دوام پذیری منابع طبیعی دارد . و منجر به تغییرات بسیار زیادی در استفاده و بهره وری از منابع طبیعی , انرژی , پساب و کاهش آلودگی شده است .

همچنین به کمک این فناوری های جدید امکان بازیافت و استفاده مجدد از مواد و انرژی و حتی منابع آبی نیز فراهم می شود . این چرخه های بازیافت , علاوه بر کاهش هزینه های اقتصادی , وابستگی به منابع جدید انرژی و ذخایر نفتی را محدود می کند .

نانو مواد در مصالح ساختمانی

پای تکنولوژی نانو در صنعت ساخت و ساز نیز به میان آمده است . در سال های اخیر مصالح و مواد ساختمانی زیادی به واسطه این تکنولوژی تولید و عرضه شده است .

آثار مخرب نانو مواد در مصالح ساختمانی

علاوه بر مزایای بسیار زیادی که این مواد دارند , اما دارای معایبی نیز هستند که در دست مطالعه و تحقیق است . به صورت کلی تلاش بر آن است که به دلای زیر , از تماس مستقیم افراد با این مواد پیشگیری شود .

1-    امکان نفوذ این مواد از طریق تنفس , منافذ پوست و ناخن باعث آسیب رسانی به بدن می شود .

2-    این مواد باعث آسیب رسانی به عمر مفید بنا می شود .

3-    نانو ذرات به دلیل ساختار فیزیکی و شیمیایی شان به عنوان یکی از آلاینده های سمی امکان آسیب رسانی بر اعضای بدن را دارند .

حتما مطالعه کنید : مزایای ساختمان سازی با  بلوک هبلکس

انواع مصالح نانوفسفر

یکی از مزایای که نانو تکنولوژی در صنعت ساخت و ساز دارد علاوه بر ارتقاء کیفیت و عملکرد مصالح , در حفظ و ذخیره انرژی بسیار موثر است . موضوع صرفه جویی در مصرف انرژی موضوع تازه ای نیست و اخیرا به یکی از دغدغه های انسانی نیز تبدیل شده است . زیرا درصد بسیار بالایی از انرژی هر ساله توسط صنعت ساخت و ساز مصرف می شود .

نانو مواد مورد استفاده در صنعت ساخت و ساز

نانو موادی که در صنعت ساخت و ساز کاربرد دارند به شرح زیر است :

نانو لوله های کربنی

این نانو لوله ها قادرند که خاصیت حرارتی و مکانیکی سرامیک را افزایش دهند . همچنین می توانند مقاومت مکانیکی را بالا برده و از ساییدگی آن پیشگیری کند .

 • نانو لوله های تک جداره : در این نانو لوله ها فقط از یک دیواره کربن گرافیتی استفاده شده است .

 • نانو لوله های دو جداره: در این نوع لوله ها از 2 یا چند صفحه گرافیتی استفاده می شود .

نانو ذرات مس

نانو ذرات مس می توانند موجب مقاومت استیل درمقابل زنگ زدگی و خورندگی شوند . همچنین جوش پذیری استیل را بالا می برند و موجب فرم دهی و شکل پذیری آن می شوند .

نانو عایق پتویی

ورود نانو عایق پتویی نوعی انقلاب در عایق کاری به حساب می آید . شکل ظاهری این عایق به شکل پتو بوده و از الیاف منحصربفرد و سیلیکازل طی یک روند خاص در دما و فشار بحرانی با استفاده از تکنولوژی نانو تهیه می شود . نوعی عایق منعطف با ضخامتی در حدود میلی متر است که بسیار سبک نیز است . این عایق در بازه زمانی 265- درجه سانتی گراد تا 650 درجه سانتی گراد به عنوان یک عایق حرارتی و برودتی مورد استفاده قرار می گیرد .

نانو ذرات اکسیدآهن

مواد نانو ذرات اکسید آهن موجب افزایش تراکم بتن و افزایش مقاومت در برابر فرسایش می شود .

رنگ نانو عایق

رنگ نانو عایق توانسته به کمک فناوری نانو , در عین برآورده کردن مسائل زیست محیطی , عایق کاری حرارتی با پوشش لایه نازک همراه با حفظ از خورندگی و مقاومت در برابر رطوبت و رشد کپک و قارچ به وجود آورد  . استفاده از رنگ های نانو در ساختمان می تواند تا حدود 40% موجب کاهش هزینه های مصرفی در رابطه با انرژی شود . همچنین باعث افزایش طول عمر آن ها نیز می وشد .

 

در حوزه ساختمان سازی و پروژه های عمرانی , برای ساخت بناهای مختلف از انواع بتن استفاده می کنند . برای آشنایی با انواع بتن و کاربرد آن ها در این مقاله همراه ما باشید .

سبک سازی

سبک سازی یکی از موضوعات جدید در مهندسی عمران و حوزه ساختمان سازی است . سبک سازی یعنی کاهش وزن تمام شده ساختمان توسط جدیدترین تکنیک ها و ابزارهای ساختمان سازی و عمرانی .

فناوری سبک سازی به منظور افزایش سرعت در روند ساخت , افزایش عمر مفید ساختمان , مقاومت بنا در برابر حوادث ناگهانی نظیر زلزله وکاهش آسیب ها و صدمات ناشی از آن است .

به کمک این فناوری مشکلاتی مانند : زمان طولانی اجرای طرح و کاهش هزینه های ساخت با استفاده عملی از روش ها و مصالح و ابزارهای ساختمانی جدید , حل می شود .

برای استفاده از این فناوری ابتدا باید عوامل سنگین شدن وزن ساختمان را دانست . پس از شناخت  و آگاهی کامل نسبت به وزن تمام شده ساختمان و بنا , می توان از فناری سبک سازی استفاده کرد .

فناوری سبک سازی به دو بخش تقسیم می شود :

 • سبک کردن اجزای ساختمان
 • سبک کردن سازه ساختمان

که این دو بخش تمامی مباحث مربوط به فناوری سبک سازی و جدیدترین تکنیک های رایج در باره وزن مناسب برای ساختمان را شامل می شود . موضوعاتی مانند : آشنایی و شناخت مصالح سبک در ساختمان سازی چه در داخل کشور و چه در خارج از کشور و نحوه استفاده از آن تکنولوژی , ارزیابی میزان کارایی مصالح و همچنین میزان تاثیری که مصالح نو در کاهش وزن ساختمان دارند , کاهش هزینه , کاهش زمان اجرا

مصالح سبک

مصالحی که وزن آن ها از نمونه موجود در بازار کمتر باشد و در صورت استفاده از آن ها به کاهش وزن ساختمان کمک کنند . مصالح سبک شامل :

مصالح سبک سازه ای - مصالح سبک غیره سازه ای - و سیستم ها است .

بتن سبک

بتن سبک همان طور که از نامش پیداست وزن کمی نسب به بتن های معمولی دارد . به علاوه از لحاظ اندازه و ابعاد از بتن های معمولی کوچک تر است . به دلیل ساختار مهندسی شده آن عایق صوت و حرارت است ولی عایق خوبی برای رطوبت نیست . برای نصب و اتصال آن ها باید از متخصصان این حوزه کمک گرفت .

از بتن های پلیمری سبک بیشتر در تهیه قطعات پیش ساخته و  برای نماسازی ساختمان ها و کارهای تزئینی استفاده می شود .

بتن های سبک پلیمری علاوه بر مزایای زیادی که نسبت به بتن معمولی دارد , قدرت مقاومت فشاری بالاتر و نفوذ پذیری کم , رنگ پذیری , امکان پذیرش طرح های مختلف و امکان تولید در ضخامت های کم را دارا است.

استفاده از بتن سبک پلیمری به کاهش بار مرده ساختمان بسیار کمک می کند و سرعت در اجرای ساخت را بالا می برد .

در مقاله های دیگر بخوانید : بلوک هبلکس چیست ؟

بتن مسلح چیست؟

بتن نوعی سنگ است که توسط انسان ساخته و تولید می شود . مقاومت فشاری بتن بالا است و مقاومت کششی آن بسیار ضعیف است . به دلیل پایین بودن مقاومت کششی ایده "بتن مسلح" مطرح شد .

بتن یکی از پرمصرف ترین مصالح ساختمانی در سرتاسر دنیاست . اما نیاز به ساخت سازه هایی با ارتفاع بلند و مقاوم , با ابعاد کوچک و طول عمر بالا منجبر به ساخت بتن مسلح شد .

بتن مسلح مقاومت فشاری 21 پاسکال دارد و درمقابل عواملی مثل یون های کلر و یخبندان دوام فوق العاده ای دارد .

پس از انجام آزمایش های بسیار بر روی بتن مسلح , به ویژه آزمایش کشش بر روی نمونه استوانه ای با طول 581 میلی متر که توسط نوعی میلگرد فولادی که در مرکز قرار داد , بررسی هایی درباره تاثیر و قطر میلگرد , نسبت ضخامت به پوشش بتن بر روی میلگرد , بر رفتار ترک خوردگی بتن در کشش بتن مسلح انجام شده است.

بتن مسلح توسط یک باغبان فرانسوی در سال 1850 اختراع شد .

امروزه از بتن مسلح در مواردی مثل دال های بتنی , ستون ها , قاب ها و ... استفاده می شود .

آشنایی با انواع بتن و کاربرد آن ها

فرو بتن (concrete ferro) بتنی است که توسط آهن و یا فولا تقویت شده باشد .

آرمه بتن (arme beton) اولین بار توسط یک مهندس فرانسوی به نام گویگنت برای ساخت بناهای متفاوت استفاده شد.

 

بلوک های هبلکس نسبت به بلوک های معمولی و آجر ها ویژگی های زیادی دارد که در پی آن کاهش زمان ساخت و صرفه جویی در هزینه ها را به دنبال خواهد داشت.

در مقاله ای جداگانه به معرفی بلوک هبلکس و ویژگی های آن پراختیم .

در ادامه به بررسی مزایای ساختمان سازی با هبلکس می پردازیم .

 

مزایای ساختمان سازی با هبلکس

 

عایق سرما و گرما

 

طبق تحقیقات به دلیل نوع ساختار بلوک های هبلکس , مصرف انرژی در ساختمان هایی که از بلوک های هبلکس ساخته شده اند بسیار پایین تر از ساختمان های ساخته شده با آجر است . دیوار های ساخته شده از بلوک هبلکس اجازه نمی دهند انرژی به راحتی داخل یا خارج ساختمان شود . یکی از ویژگی های استفاده از هبلکس آن است که به راحتی گرما را انتقال نمی دهند .

این موضوع در فصل سرما بسیار کارآمد و مفید خواهد بود . این قابلیت باعث آن می شود که فضای داخل ساختمان به سرعت گرم شود و نیازی به مصرف بالای انرژی نمی باشد .

همچنین در فصل گرما از واردشدن هوای گرم به داخل ساختمان جلوگیری می کند . در ساختمان هایی که با بلوک های هبلکس ساخته شده است نیازی به استفاده از کولر های گازی نمی باشد و با کوچک ترین وسایل سرمایشی به سرعت فضای داخل ساختمان خنک می شود . حتی برای استفاده از کولر های آبی نیازی به استفاده مداوم از آن ها نمی باشد .

 

عایق آتش سوزی

 

این بلوک ها در برابر گرما عایق هستند و این موضوع به دلیل ساختار و مواد تشکیل دهنده هبلکس می باشد .

ساختمان هایی که از بلوک های هبلکس ساخته شدخه اند در هنگام آتش سوزی کمترین خسارت جانی و مالی را شاهد هستند . به دلیل آن که هبلکس عایق گرمای بسیار خوبی است , در هنگام آتش سوزی در یک قسمت از ساختمان , گرما و آتش به مناطق دیگر ساختمان انتقال نمی یابد .

در این صورت کار آتش نشانان قهرمان نیز راحت تر می شود . خاموش کردن یک خانه یا اتاق ساده تر از خاموش کردن یک ساختمان بزرگ درگیر حریق است .

دیوار یا اتاقی که درگیر حریق شده به قدری عایق است که حرارت چندانی در آن سوی دیوار حس نمی شود .

 

عایق صوتی

 

یکی از معضلات ساختمان ها و آپارتمان ها , آلودگی صوتی محیط است . بلوک های هبلکس به میزان قابل توجهی از ورود صدا به داخل ساختمان یا خانه جلوگیری می کند . به دلیل آن که در ساختار آن حباب های ریز هوا وجود دارد و به این صورت صدا هنگام برخورد با این حباب ها می شکند و وارد نمی شود .

 

عایق رطوبت و یخ زدگی

 

از دیگر مزایای بلوک هبلکس عایق رطوبت بودن آن است . بنابراین بهترین گزینه برای استفاده در مناطق شرجی و رطوبتی است . میزان رطوبت قابل نفوذ بسیار کم تر از ساختمان های ساخته شده توسط سیمان و آجر است .

ساختار بلوک های هبلکس به شکلی متخلخل است به طوری که حتی نمی توان به آسانی آن را مرطوب کرد .

اگر ساختمان دچار ترکیدگی لوله شود , بلوک هبلکس بهترین عایق میباشد . این بلوک ها اجازه نمی دهند که رطوبت به مناطق دیگر ساختمان یا حتی به طبقه زیرین نشت کند و فقط همان ناحیه مرطوب می شود .

از طرفی پیدا کردن محل ترکیدگی لوله در بین بلوک های هبلکس بسیار راحت تر می باشد .

از آن جایی که بلوک های هبلکس عایق رطوبتی هستند, به این معنا که جذب رطوبتی بسیار کمی دارند , بنابراین یخ نمی زند . این بهترین گزینه برای ساختمان سازی در شهر ها و استان های سردسیر می باشد . دیوارهایی که دچار یخ زدگی میشوند بسیار آسیب پذیر می شوند . حتی گاها در صورت یخ زدگی زیاد می تواند منجر به ریزش ساختمان نیز شود .

 

معایب بلوک هبلکس

 

متاسفانه به دلیل سبک بودن این بلوک ها نمی توان از آن ها در دیوار های باربر و یا حمال استفاده کرد . استحکام بلوک هبلکس در مقایسه با دیگر انواع بتن کمتر است . بنابراین باید در مکان هایی استفاده شود که وزن زیادی را تحمل نمی کند یا قبلا در آن جا از آجر استفاده می شده .

به طور کلی بهترین مکان برای استفاده از بلوک هبلکس دیوار های داخلی ساختمان می باشد .

 

 

هبلکس تهران تولید کننده بلوک سبک AAC چسب بلوک سبک

درباره ما

تهران هبلکس دلیل موفقیت خود را در این مدت توجه به خواسته و نیاز مشتری می داند به گونه ای که احترام به مشتری و مشتری مداری محور تلاشهای این شرکت بوده است، سعی ما بر این است که بلوک هبلکس و چسب هبلکس را به مناسبترین قیمت روز بازار عرضه کنیم

تلفن های تماس:

09126388196

021-22449923